Theme Options

Theme color
Background Image body:
همه شاخه ها
منو

خرید عسل طبیعی در خوانسار| خرید عسل در خوانسار| پخش عسل در خوانسار

شهر خوانسار | Khansar

 

تا به حال عسل بسیار غلیظ و خوشمزه ی خوانسار را خورده اید؟ این عسل بسیار خوشمزه محصولی از شهر خوانسار یکی از مناطق تابعه ی استان اصفهان است. قدمت شهر خوانسار به دوران پیش از اسلام باز می گردد و قدمت بسیار زیادی دارد. این شهر بسیار زیبا یکی از زیباترین مناطقی است که شما در طول عمرتان می توانید تا از آن بازدید نمایید. با ما در عسل دژ همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، شهرخوانسار از توابع استان اصفهان را بهتر بشناسید.

همه چیز درباره شهر خوانسار

شهر خوانسار از جمله شهرهای بسیار قدیمی است که در دوره ی حتی قبل از اسلام نیز وجود داشته است. در منابع اینگونه ذکر شده است که نام شهر خوانسار از دو قسمت تشکیل شده است. خوان به چشمه ها و سار به زیاد بودن آن ها اشاره می کند. در واقع خوانسار به معنای جایی است که چشمه های زیادی دارد و دقیقا همین ویژگی طبیعی این منطقه بود که باعث شد این منطقه ی خوش آب و هوا خوانسار نام بگیرد. جمعیت خوانسار بر اساس آخرین آمار و سرشماری ها، نزدیک به ۳۰ هزار نفر بوده است. از لحاظ تقسیمات جغرافیایی، شهر خوانسار عضوی از تقسیمات ۴ دهستان مختلف از بخش مرکزی است که عبارتند از: چشمه سار خوانسار، گلسار و کوه سار است، می باشد. شهر خوانسار از لحاظ تاریخی بر اساس مستندات تاریخی معتبر، پیشینه ای به قدمت جنگ های اسکندر و داریوش سوم دارد. حتی درباره ی جان فشانی ها و رشادت های مردم این منطقه داستان های بسیار زیادی نقل شده است. در شهر خوانسار، بیشترین فعالیت تولیدی که صورت می گیرد در زمینه ی باغات و تولیدات کشاورزی سنتی و خاص است

در این شهر نزدیک به  ۹ هزار هکتار زمین زراعتی مختلف و باغات میوه وجود دارد. در شهر خوانسار بیشترین محصولی که به بار می آید عبارت است از: آلو، گردو، انگور و سیب زمینی. البته درباره ی عسل این شهر هم در ابتدای متن و در مقدمه برایتان گفتیم که از چه شهرت و آوازه ای برخوردار است. خوانسار از لحاظ موهبت های طبیعی، در ناحیه ای قرار گرفته است که نه آنقدر دور از کویر مرکزی قرار گرفته و نه خیلی به استان اصفهان نزدیک می باشد. به هر حال شهر خوانسار از لحاظ تقسیمات جغرافیایی هر چه که هست، این شهر آب و هوایی بسیار خوب و دلنشین دارد. نوع پوشش طبیعی این منطقه سراسر سبز و پوشیده شده از درختان سرو و گردو است

البته نباید حضور درخت هایی همچون درخت سیب و یا حتی آلو را در دشت های این منطقه نادیده گرفت. اکثر گل های این منطقه که در فصل بهار در دشت های آن قابل دیدن هستند معمولا تشکیل شده اند از گل هایی همچون؛ لاله های سرخ و لاله های واژگون. یکی از وجوه تسمیه شهر خوانسار، آب و هوای این شهر در همه ی سال است. زمستان های این شهر معتدل و تابستان هایش معتدل تر است. به خاطر همین اقلیم سبز و آب و هوای همیشه معتدل به خوانسار لقب یکی از بهشت های زمینی را نیز می دهند و در نتیجه، بیشتر جاذبه های این شهر که دارای شهرتی زیاد هستند، جاذبه های طبیعی هستند. البته این بدان معنا نیست که خوانسار جاذبه های تاریخی کمی در خود دارد. اگر به شهر خوانسار سفر کردید و خواستید تا برای دوستان و آشنایان خود سوغاتی بیاورید، می توانید از محصولاتی همچون: عسل درجه ی یک و طبیعی این شهر، ساروق که نوعی فرش سنتی در خوانسار است، گز انگبین مخصوص خوانسار، آلو، بادام، ترخینه و گردو را بیاورید

جاذبه های دیدنی خوانسار

 • تپه آریایی

یکی از جاذبه های دیدنی شهر خوانسار تپه ی آریایی است که در روستای احمدآباد و در ۳۵ کیلومتری شمال شرقی خوانسار قرار گرفته است. قدمت این تپه بیش از ۸ هزار سال است. بیشترین علت شهرت این تپه به خاطر وجود غارهایی است که مردمی که به آن مهاجرت کرده بودند در دل کوه ها کنده بودند. آثاری همچون درهای به جای مانده ی سنگی هنوز در این مناطق قابل دیدن است.

 • سد باغ کل

این سد یکی از جاذبه های حاصب موهبت طبیعت نیست بلکه، سد باغ کل خوانسار در سال ۱۳۸۹ ساخته شد. این سد که بر روی رودخانه ی باغ کل آب گیری شد، امروزه یکی از زیباترین جاذبه های خوانسار را در اطراف خود به وجود آورده است.

 • بابا ترک

باباترک یکی از بقعه های متبرک در خوانسار است که می گویند نسبش به امام علی النقی می رسد. این بقعه که در خیابان ۱۳ محرم است، در عهد صفویان مورد بازسازی واقع شده بوده است

 • مقبره ی حلیمه و نرگس

  در شهر خوانسار مقبره هایی وجود دارد که بر اساس بررسی خطوط کوفی بر روی آن ها، مزار دوشیزگانی قرار گرفته است که امروزه به عنوان یکی از جاذبه های شهر خوانسار شناخته می شوند.

 • گلستان کوه

  یکی از جاذبه های طبیعی شهر خوانسار، گلستان کوه است. این منطقه ی طبیعی در جنوب خوانسار قرار گرفته است و بیشتر جنبه ی ییلاقی دارد. گلستان کوه پر است از پوشش های گیاهی همچون: اشک مژگان، لاله بیشه زار، لاله کوهی، پیاز وحشی، گل لاله و گزانگبین. در این منطقه در سال ۱۳۸۸ یک دهکده ی گردشگری به همین نام ساختند که بالاخره در سال ۱۳۹۶ افتتاح شد.

 • مدرسه ی مریم بیگم صفوی

  یکی از قدیمی ترین مدارس خوانسار که امروزه مدرسه ی علمیه است توسط همسر شاه طهماسب صفوی یعنی مریم بیگ ساخته شد. این مدرسه در سال ۱۱۰۶ ساخته شد و با اختصاص ۱۵۰۰ متر مربع مساحت، یکی از بزرگ ترین مجتمع هیا آموزشی زمان خود نام گرفت. از آن جایی که این بنا در سال ۱۳۵۴ توسط سید علوی مورد بازسازی قرار گرفت، از آن زمان به این مدرسه حوزه ی علوی نیز می گویند

 • باغ شهر خوانسار

  در این متن بارها تاکید کردیم که شهر خوانسار دارای آب و هوای بسیار خوبی است که حتی باعث شهرتش نیز شده است. خوانسار را به عنوان باغ شهر هم می شناسند. تصویری که از باغات شهری خوانسار وجود دارد معمولا به این صورت است که؛ نزدیک به ۵۰۰ چشمه در این شهر جاری است. همچنین درخت ها همچون طاقه ای زیبا روییده اند. به نظر می رسد که گشت و گزار در خود شهر خوانسار هم دلنشین و خوب است.

 • خانه ابهری

  این خانه ی تاریخی متعلق به دوره ی قاجاریه است و در سال ۱۳۸۲در فرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است. قرار است تا به زودی این خانه را تبدیل به موزه ی مردم شناسی خوانسار کنند.

 • غار هیکل

  در بین غارها چندین مدل مختلف داریم که غار چاهی یکی از آن هاست. غار هیکل دومین غار این نوع در ایران است. عمق این غار ۱۷۰ متر است. شکل این غار به صورتی است که شبیه به ۲ سرباز است که تاثیر بسیار زیادی در شهرت این غار داشته است. در این غار استالاگتیت ها، آنتودایت و رسوباتی زیبا وجود دارد

 • مقبره بابا پیر

  این مقبره یکی از قدیمی ترین آثار موجود در شهر خوانسار است. این بقعه یکی از موسسین مذهب شیعه از دسته ی شیعه ی جعفری بوده است. نقل است که شیخ صفی الدین اردبیلی برای کسب علم و دانش به این بقعه ی متبرک آمده بوده است

   

سوغات و محصولات

عسل

عسل خوانسار یک فراوردهٔ طبیعی است که در ایران شهرت بسیاری دارد. وجود گیاه گون زمینه را برای پرورش زنبور عسل و تولید عسل انگبین مساعد نموده‌است به‌طوری‌که خوانسار در تولید عسل نقش مهمی در استان اصفهان داشته و فراورده طبیعی به اروپا نیز صادر می‌شود.

میزان تولید عسل در سال ۱۳۹۱ در شهرستان خوانسار بالغ بر ۷۶ هزار تن عسل بوده‌است.

گز

گز، یکی از محصولات بومی خوانسار است که با درصدهای مختلفی از شهد گز انگبین تولید و ارائه می‌شود. گز از عصاره و شهدی به نام انگبین یا گز انگبین است که از درختچه‌ای به همین نام یعنی گز انگبین (گیاه) در نواحی خوانسار و برخی نواحی چهارمحال و بختیاری به دست می‌آید. عامل تولیدکننده شهد گز انگبین حشره کوچکی به نام پسیل است. این حشره تقریباً به اندازهٔ پشه است که از شیره این گیاه تغذیه کرده و شهد تولید می‌کند.

فرش ویستی

خوانسار صاحب یکی از اصیل‌ترین فرش‌های ایران به نام ساروق است که در روستای ویست شهر خوانسار بافته می‌شده‌است. این فرش به صورت ذهنی بافت می‌باشد و در آن از گره‌های ایلیاتی و رنگ‌های روناس طبیعی استفاده می‌شده‌است. این فرش با قدمتی ۲۴۰ ساله فقط در روستاهای ویست، ارجنک و کهرت بافته می‌شود. این نوع فرش در سال ۱۳۹۱ در فهرست آثار ناملموس به ثبت رسید.

سایر محصولات

گردو، بادام و آلو از سایر محصولات باغی با تولید بالا و سوغات خوانسار هستند. همین‌طور ترخینه و تنباکوی روستای ویست خوانسار که شهرت زیادی دارد و از نوع طبیعی تنباکو می‌باشد. تنباکوی روستای ویست خوانسار در کنار تنباکوی کاشان شهرت بسیار دارند.

 

عسل تک‌گل

اگر گل‌های غالب یک منطقه گل خاصی باشد، به عسل تولیدی آن منطقه «عسل تک‌گل» می‌گویند.

براساس همین تعریف به عسل شهرهای کرمانشاه، خوانسار و همدان - که بیشترین فراوانی گل‌گون را دارند -  عسل‌گون می‌گویند. به عسل تولیدی مناطق لار، طالقان، طارم و زنجان- که بیشترین فراوانی گل آویشن را دارد- عسل آویشن می‌گویند و به عسل اصفهان و سمیرم «عسل مریم گلی» می‌گویند. البته ممکن است عسل بعضی مناطق مثل دماوند، اردبیل و تبریز از گل‌های متنوعی تولید شود که عسل طبیعی نام دارد و بعضاً به نام های عسل چهل گیاه یا عسل صد گیاه شناخته می شوند. در ضمن عسل‌های تک‌گل علاوه بر ارزش غذایی، بیشتر به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رنگ عسل 

رنگ عسل به گل‌هایی که زنبور از شهدشان استفاده می‌کند، بستگی دارد. بر همین اساس ممکن است شما در بازار، عسل‌هایی از زرد بسیار کم‌رنگ تا قهوه‌ای بسیار پررنگ‌ را ببینید؛ مثلا عسل زرشک که مخصوص منطقه خراسان جنوبی است به رنگ قرمز جگری است، عسل گل‌های نارنج و پرتقال قرمز رنگ است، عسل‌گون زرد، عسل آویشن و عسل چهل گیاه قهوه‌ای و عسل اقاقیا نیز بی‌رنگ است.

شیرین اما لاغر‌کننده

عسل‌‌های تیره نسبت به عسل‌‌های روشن مواد معدنی بیشتری دارند.

- عسل به خاطر داشتن خاصیت رادیواکتیوی و تشعشعات کهربایی انواع تب‌های پنهانی را آشکار می‌‌کند.

- حتما شنیده‌اید که قدیمی‌ها می‌گویند عسل و خربزه با هم نمی‌سازند! دلیلش این است که ترکیب عسل و خربزه در بدن، التهابات پنهانی را فعال می‌کند. التهابات عود کرده و خود را به صورت تب‌های شدید و به‌هم‌‌ریختگی وضعیت بدن نشان می‌دهد.

- اگر با مشکل کمبود آهن خون مواجه هستید، حتما در وعده صبحانه عسل بخورید. البته عسل به غیر از داشتن آهن زیاد، فسفر و کلسیم زیادی هم دارد که دوای امراض استخوانی است.

- عسل گون برای رفع زخم بستر، زخم‌های عفونی و درمان بیماری‌‌های پروستات، رماتیسم و بی‌خوابی بسیار مؤثر است.

- عسل زرشک برای تقویت کبد و رفع بیماری‌های کبد مؤثر است، عسل آویشن در درمان بیماری‌های تنگی نفس، آسم، سرفه و رفع خستگی کاربرد دارد و عسل عناب به تسریع عمل خون‌رسانی از قلب به اعضا و جوارح کمک می‌کند.

- عسل طبیعی به خاطر داشتن دیاستاز توانایی آب کردن چربی اطراف قلب را دارد بنابراین مصرف آن را به بیماران و سالخوردگان قلبی توصیه می‌کنیم.

- خوردن موم همراه عسل دردهای معده و مفاصل را از بین می‌برد، از ریزش مو جلوگیری می‌کند و به راحتی از بدن دفع می‌شود.

- موم‌‌های همراه عسل اگر در دمای بالای 30 درجه نگهداری شود، بعد از مدتی کرم‌های ریزی در درون سوراخ‌های 6 ضلعی آن دیده خواهد شد. بنابراین برای سلامتی خودتان عسل‌های موم‌دار را در هوای گرم نگه ندارید، اگر هم کرم‌‌های ریز را درون موم دیدید، به هیچ‌وجه از آن استفاده نکنید.

خرید عسل طبیعی در خوانسار| خرید عسل در خوانسار| پخش عسل در خوانسار

شماره تماس پشتیبانی در واتس آپ و پیامک: 09149866455

 خرید عسل طبیعی در خوانسار

خرید شهد عسل طبیعی در خوانسار

خرید عسل طبیعی بهار نارنج در خوانسار

خرید شهد عسل طبیعی بهار نارنج در خوانسار

خرید بره موم در خوانسار

خرید شهد عسل در خوانسار

خرید گرده گل در خوانسار

خرید ژل رویال در خوانسار

خرید عسل چهل گیاه در خوانسار

خرید عسل سوغاتی در خوانسار

عسل دژ در خوانسار

خرید عسل شان طبیعی در خوانسار

خرید عسل شان معمولی در خوانسار


مقایسه