Theme Options

Theme color
Background Image body:
همه شاخه ها
منو

عسل سبلان | خرید عسل طبیعی سبلان | معرفی کوه سبلان | پخش عسل سبلان | بورس عسل سبلان

همه چیز درباره سبلان، قله مقدس ایران

سبلان یا ساوالان سومین قله‌ بلند ایران است که جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. از پیست اسکی، تا چشمه‌ آب گرم و امکان کوهنوردی. کوه سبلان در گذشته آتشفشان بوده، در حال حاضر، سال‌هاست که غیرفعال شده است. این کوه هوای خنک و دشت‌های پرگل و سرسبزی دارد برای همین هم در روزهای گرم سال خیلی‌ها راهی‌اش می‌شوند. کوه سبلان به کوه سبز معروف است.

کوه سبلان کجاست؟ و موقعیت جغرافیایی کوه سبلان

کوه سبلان ۳۵ کیلومتر تا اردبیل و ۲۵ کیلومتر تا جنوب شرقی مشگین‌شهر فاصله دارد. سبلان خیلی بزرگ است. طول آن حدود ۶۰ کیلومتر، پهنای آن ۴۵ کیلومتر و  بلندی آن ۴۸۱۱ متر ثبت شده است.

این کوه سه قله‌ معروف به اسم‌های سلطان ساوالان، هرم و کسرا دارد. نماد کوه سبلان، تخته‌سنگی به شکل عقاب است؛ عقابی که به سمت شرق نگاه می‌کند. این تخته سنگ در غرب قله‌ سلطان ساوالان قرار دارد. نمونه کوچک و تندیس یک تخته سنگ در یکی از میادین شهر سرعین به نام «قارتال میدانی» نصب شده است

گفته می‌شود سبلان مقدس‌ترین کوه ایران است. محلی‌ها معتقدند زرتشت در قله‌ سبلان، زیر تخته‌سنگی کنار دریاچه آرمیده است. نوشته‌های کهن سبلان را محل عبادت زرتشت معرفی کرده‌اند؛ در کتاب «چنین گفت زرتشت» نوشته‌ نیچه، به پایین آمدن زرتشت از سبلان اشاره شده. عشایر شاهسون و محلی‌ها همچنان به سبلان سوگند می‌خورند و  مقدس می‌دانند.

همچنین کوه سبلان جولانگاه بابک خرمدین نیز بوده است.

چرا باید به دیدن سبلان برویم؟

ویژگی شگفت‌انگیز سبلان، دریاچه‌ تماشایی آن است که در دهانه‌ آتشفانی کوه قرار دارد. اگر مسیر دامنه‌ کوه را تا آن بالا کوهنوردی کنید، با یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت روبرو می‌شوید. این دریاچه‌ آتشفشانی، بیضی‌شکل است و آب آن ۲۵ متر پایین‌تر از لبه‌های مخروط آتشفشانی قرار گرفته. آب زلال دریاچه‌ سبلان آبی مایل به سبز است و از بارش برف تامین می‌شود. دمای این دریاچه‌ دیدنی، باتوجه به دمای محیط در بیشتر ماه‌های سال یخ‌زده است و تنها در مرداد و شهریور ذوب می‌شود. پس جای خوبی‌ست برای فرار از گرما.

سبلان در بیشتر طول سال پوشیده از برف است. چنین جایی بهشت اسکی‌بازان محسوب می‌شود. پیست اسکی آلوارس در ۱۲ کیلومتری روستای آلوارس واقع شده و بالابر و تله‌سیژ دارد.

یکی از بهترین مراتع ایران، دامنه‌های سبلان است که خاک حاصلخیزی دارد. گیاهانی مثل انواع زرشک، سیر، میخک، گل سرخ، روناس، گل گاو زبان و آلاله، زنبق و لاله در دامنه‌ سبلان می‌رویند.

۱۱زیستگاه حیات وحش در این محدوده شناسایی شده که حیواناتی مثل خرس قهوه‌ای، راسو، روباه، شغال،‌خرگوش، قرقی، جغذ، هدهد، چکاوک، پرستو، چلچله، کلاغ، عقاب طلایی و گراز در آنها زندگی می‌کنند.

اگر اهل اسکی هستید، پیست اسکی آلوارس را درنظر داشته باشید که حدود هشت ماه از سال پوشیده از برف است. تابستان‌ها می‌توانید در دامنه‌ کوه سبلان پیاده‌روی کنید.. اگر اهل ورزش باشید و تجهیزات کامل همراه داشته باشید، می‌توانید کوهنوردی کنید و تا قله بالا بروید. قله‌ سبلان در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده.

بهترین فصل سفر به کوه سبلان

طبیعی است که برای علاقمندان به اسکی، زمستان بهترین زمان سفر به سبلان است. در غیر این صورت، تابستان راهی سبلان شوید، این منطقه آب گرمی هم دارد. می‌توانید در طبیعت زیبای دامنه‌ پیاده‌روی کنید و اگر بخواهید تا قله پیش بروید. بهترین زمان صعود به سبلان از حدود ماه‌های خرداد و تیر تا پایان شهریور است که دمای هوا بالاتر و شرایط جوی مناسب‌تر است.

چه وسایلی همراه ببریم؟

وسایلی که برای سفر به منطقه‌ سبلان نیاز دارید، به تفریح موردنظر شما بستگی دارد. کفش مناسب پیاده‌روی، لباس گرم اضافه، کلاه، عینک، ضدآفتاب، عصای کوهنوردی، جعبه‌ کمک‌های اولیه، آب و غذای سبک همراهتان باشد. اگر می‌خواهید کوهنوردی کنید، تجهیزات کامل کوهنوردی، چادر و کیسه خواب همراه ببرید.

جاذبه‌های گردشگری نزدیک کوه سبلان

علاوه بر دریاچه‌ کوه سبلان، در دامنه‌ کوه چندین چشمه‌ آب گرم هست که یکی از معروف‌ترین آنها چشمه‌شابیل است. مجتمع آب گرم شابیل در همین محدوده قرار دارد که امکان استفاده از آب‌درمانی، پارکینگ و رستوران را مهیا کرده است.

فاصله‌ سرعین تا پیست اسکی آلوارس فقط ۲۴ کیلومتر است. آلوارس  از پرجاذبه ترین جاهای دیدنی سرعین است که هم تله سیژ دارد و هم آبشار و رودخانه و دشت های سبز و پرگل. ضمن اینکه جاده رسیدن به آن هم قشنگ است.

دریاچه‌ آت گولو در شیروان دره و چشمه آب گرم قینرچه از دیگر جاذبه‌های نزدیک سبلان هستند.

از دیگر جاهایی که میتوانیم برویم پل معلق مشکین شهر در فاصله ۵۸ کیلومتری کوه سبلان است. این پل که لقب طولانی‌ترین پل معلق خاورمیانه را هم دارد در ارتفاع ۸۰ متری واقع شده.

مسیر دسترسی به کوه سبلان

مسیر تهران به کوه سبلان از اتوبان تهران به کرج و بعد اتوبان کرج به قزوین شروع می‌شود. بعد باید وارد اتوبان قزوین به زنجان شوید و مسیر اردبیل را در پیش بگیرید. کافیست به لاهرود برسید و مسیر شابیل را انتخاب کنید. فاصله تهران تا سبلان ۷۰۳ کیلومتر است و حدود ۹ ساعت زمان می‌برد.

مسیرهای صعود به قله کدامند؟

می‌شود گفت مسیری که بیشتر کوهنوردان آن‌را ترجیح می‌دهند، مسیر شمال شرقی است که از آب‌گرم شابیل آغاز می‌شود. این مسیر تا رسیدن به پناهگاه، ماشین‌رو است و ماشین‌ هم برای رساندن گردشگران به پناهگاه وجود دارد. بیشتر مسیر کاملا پاکوب است و پرچم‌های راهنما هم دارد. کوهنورد حرفه‌ای هم که نباشید در فصل تابستان می‌توانید در نصف روز از این مسیر به قله برسید. آب‌گرم شابیل در جاده‌ اردبیل به مشکین‌شهر و در جنوب لاهرود قرار دارد.

مسیر دوم، مسیر غربی‌ست که از دریاچه‌ قره‌گل راهش شروع می‌شود و از هرم چال و یخچال بزرگ می‌گذرد. پناهگاه غربی را در راه پیدا می‌کنید.

دشوارترین راه رسیدن به قله‌ سبلان، مسیر جنوبی است که از پیست اسکی آلوارس و یال شرقی می‌گذرد. در این مسیر پناهگاهی وجود ندارد، پس باید برنامه‌ حرکت را طوری تنظیم کنید که شب را کنار چادرهای عشایر بمانید.

عسل سبلان | خرید عسل طبیعی سبلان | پخش عسل سبلان | بورس عسل سبلان

کشور عزیزمان ایران دارای مناطق زیبا با آب و هوای گوناگون می باشد این تنوع آب و هوایی رشد گونه های گیاهی مختلف برای هر منطقه موجب شده است دشت ها کوه ها تپه ماهورها رودها و دریا و دریاچه ها همه این موارد بر رشد گیاهان تأثیر گذار می باشد.

از طرفی پرورش زنبور عسل و زنبورداری و تولید عسل طبیعی نیازمند هماهنگی سفر با طبیعت می باشد بدین گونه گه در هرفصلی گلها و گیاهان مخصوص در منطقه خاصی رویش دارد و زنبورداران برای بهره مندی از شهد این گلها نقل مکان می کنند تا همواره شهد تازه گلها در دسترس زنبور عسل قرارگیرد و عسل طبیعی بهره برداری نمایند.

استان اردبیل و منطقه سبلان دارای ییلاق های گوناگون می باشد کوه سبلان یکی از کوه های سرسبز بوده و بدلیل تنوع گونه های گیاهی مخصوصاً در فصل بهار زنبورداران بیشتری به این نواحی کوچ می کنند. این تنوع گلها منجر به تولید عسل های طبیعی درجه یک و بی نظیر می شود، در واقع اردبیل به عسل های خوشمزه اش معروف است و عسل یکی از سوغاتی های اردبیل می باشد . اردبیل به علت آب و هوای معتدل کوهستانی مملوء از دشت‌ های پر گل پونه، گشنیز، گون، آویشن و اقاقیا و غیره است و همین چشم اندازها عسل های خوشمزه و باکیفیتی را برای اردبیل به ارمغان آورده است. عسل های این استان طعم های مختلفی دارد و با توجه به گونه گیاهی غالب منطقه عسل عطر و طعم آن گونه گیاهی را بیشتر به خود می گیرد عسل طبیعی سبلان معمولاً به عسل چهل گیاه و یا عسل صد گیاه معروف است که خاصیت دارویی منحصربه فردی دارند و به عنوان عسل با خواص درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. فروشگاه اینترنتی عسل دژ (عسل طبیعی سبلان) در جهت تسهیل خرید این امکان را برای مشتریان فراهم نموده تا بصورت آنلاین عسل طبیعی سبلان را برای مقاصد مختلف تغذیه و دارویی خرید نمایند و آن را درب منزل تحویل بگیرند عرضه عسل در فروشگاه تخصصی عسل دژ به عنوان مرجع و مرکز پخش عسل طبیعی و بورس عسل طبیعی در تهران از تولید به مصرف می باشد یعنی عسل مستقیاً از زنبوردار و بدون واسطه به خریدار می رسد. مضافاً اینکه در اعیاد و مناسبت ها دارای تخفیف بوده و ارسال آن نیز رایگان می باشد. پیشنهاد ما این است که حتما عسل طبیعی سبلان را از فروشگاه تخصصی عسل دژ تهیه و طعم خواص آن را تجربه کنید در حال حاضر عسل دژ در کلان شهر تهران ، شهر کرج و اکثر مناطق تهران و کلان شهرها و مراکز استانها دارای شعبه می باشد. برای سهولت خرید و بدون مراجعه حضوری می توانید به راحتی از طریق آدرس الکترونیکی زیر ثبت سفارش نمایید و آن را درب منزل تحویل بگیرید.

شماره تماس پشتیبانی در واتس آپ: 09149866455

 خرید عسل طبیعی سبلان 

خرید شهد عسل طبیعی سبلان 

خرید بره موم در اردبیل

خرید شهد عسل سبلان

خرید گرده گل 

خرید ژل رویال 

خرید عسل چهل گیاه سبلان

خرید عسل سبلان سوغات اردبیل و سرعین

خرید عسل شان طبیعی سبلان

خرید عسل شان معمولی سبلان

عسل سبلان در فروشگاه عسل دژ 

شماره تماس پشتیبانی در واتس آپ و پیامک: 09149866455


مقایسه