Theme Options

Theme color
Background Image body:
همه شاخه ها
منو

https://dejkala.com/content/23-masrafe-qarde

نحوه مصرف گرده گل و دوز مناسب آن رابطه مستقیمی با روند بهبود بیماری ها دارد. گرده زنبور عسل ماده ای پودری شکل است که گیاهان برای تولید مثل، آن را تشکیل می دهند. زنبورها این گرده ها را روی پاها و بدن خود جمع می کنند و آن را به عنوان یک منبع غذایی به کندو برمی گردانند.

گرده زنبور عسل همچنین ممکن است حاوی مقداری شهد گل و آنزیم های هضم زنبورعسل باشد. علاوه بر آنتی اکسیدان ها، حاوی ویتامین ها و مواد معدنی، آنزیم ها، پروتئین و کربوهیدرات ها است. هنگامی که زنبورها با گرده ای که جمع می کنند به خانه باز می گردند، توسط سایر زنبورها مقدار کمی از موم زنبورعسل و عسل پوشانده می شود. این «غذای لارو زنبور» نامیده می شود و منبع اصلی پروتئین زنبورهای موجود در کندو است.

همان طور که در تصویر می بینید گرده گل در پاهای زنبور عسل جمع آوری و به کندو انتقال داده می شود.

طریقه مصرف گرده گل

بهتر است گرده گل را صبح ها به صورت ناشتا مصرف کنید:

  1. از دانه ها به عنوان یک غله برای ماست یا غلات استفاده کنید.

  2. گرده زنبور عسل را به خنک کننده گرانول خانگی اضافه کنید در حالی که هنوز مرطوب و چسبنده است.

  3. گرده گل را درون یک اسموتی مخلوط کنید.

  4. می توانید از آن برای تهیه دسرهای خود استفاده کنید.

  5. دانه های گرده گل را به طور مستقیم روی سالاد بپاشید.

  6. درون سس سالاد مانند سس خردل عسلی ترکیب کنید.

  7. روی پاپ کورن (ذرت بوداده) بپاشید. از گرده گل می توان برای تزیین در بالای شکلات تیره استفاده کرد.

  8. نان سبوس دار را با فندق شکلاتی آغشته کرده و با دانه های گرده گل تزیین کنید.

  9. همچنین می توانید مقداری گرده گل را با عسل طبیعی و ماست ترکیب کنید.

طریقه مصرف گرده گل برای پروستات

گرده گل در رژیم غذایی مردان مسن که مشکل پروستات دارند، عالی است. دکتر آلن کایاس (فرانسوی) به مردانی که سن آن ها بیشتر از ۵۰ سال است، مصرف گرده گل با دوز ۱۵ گرم در روز را برای دوری از این بیماری پیشنهاد می دهد. او معتقد است با مصرف منظم گرده گل می توان از بیماری های پروستات که با داروهای شیمیایی هم گاها قابل درمان نیست جلوگیری نمود.

طریقه مصرف گرده گل برای کودکان

برخی از پزشکان کشور لهستان و فرانسه به برنامه غذایی چند نفر از کودکان که از نظر جسمی ضعیف بودند، گرده گل (pollen) اضافه کردند. بعد از آن که یک دوره کوتاهی گرده گل مصرف کردند، در وضعیت جسمی این کودکان تقویت بالایی مشاهده شده و نتیجه آزمایش خونشان روند درمان سریع تری را نشان داد.

برای اینکه فرزندان شما از حداکثر مزایای گرده زنبورعسل بهره مند شوند، متخصصان تغذیه توصیه می کنند روزانه نصف قاشق غذا خوری گرده را برای کودکان ۲ تا ۶ ساله و ۱ قاشق غذاخوری برای افراد ۶ تا ۱۲ سال مصرف کنند. نوجوانان ۱۲ ساله و بالاتر می توانند روزانه ۲ قاشق غذاخوری مصرف کنند.

اگر فرزند شما برای اولین بار از گرده زنبور عسل استفاده می کند، به عنوان اولین وعده فقط یک یا دو عدد از آن را به او بدهید تا مطمئن شوید که به این غذای طبیعی حساسیت ندارد. اگر می دانید که کودک شما به عسل یا سایر محصولات زنبورعسل حساسیت دارد، بهتر است از تجویز گرده گل برای او خودداری کنید؛ زیرا ممکن است واکنش های ناخوشایندی رخ دهد. اگر بعد از اولین وعده، هیچ عارضه نامطلوب ظاهر نشد، می توانید به تدریج دوز را به یک قاشق غذاخوری گرده گل در روز افزایش دهید.

آیا گرده گل بی خطر است؟

به نظر می رسد گرده زنبورعسل برای اکثر مردم بی خطر است و حداقل می توان در کوتاه مدت از آن مصرف نمود. اما اگر آلرژی به گرده دارید، ممکن است بیشتر از آنچه که برای شما خاصیت داشته، عواقب بدی را در پی داشته باشد.

گرده زنبور عسل برای زنان باردار بی خطر نیست ولی در صورت شیردهی، باید از مصرف گرده زنبور عسل خودداری کند. گرده گل ممکن است باعث افزایش خونریزی در صورت مصرف برخی از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین شود. در صورت مصرف هرگونه داروی بدون نسخه یا گیاهان دارویی، قبل از استفاده گرده زنبور عسل با پزشک خود مشورت کنید.

مقدار مصرف و آماده سازی

گرده زنبورعسل به صورت گرانول فروخته می شود. طبق آمار موسسه ملی بهداشت، اطلاعات علمی کافی برای تعیین دامنه مناسب دوزهای گرده زنبور عسل وجود ندارد. طرفداران سلامت توصیه می کنند که مقدار مصرف 4/1 قاشق چای خوری گرده گل را به تدریج تا ۲ قاشق غذاخوری در روز افزایش دهید و مراقب عارضه جانبی از جمله: خارش، تورم، تنگی نفس، سرگیجه و واکنش های دیگر باشید. کودکان باید فقط با چند گرانول شروع کنند.

مصرف گرده گل با شیر

گرده گل دارای ارزش غذایی بالایی می باشد و با اضافه کردن آن به برنامه غذایی خود می توانید از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری کنید. همچنین سرشار از ویتامین و مواد معدنی است که می تواند به داشتن یک رژیم غذایی سالم کمک کند و کمبود بسیاری از ویتامین ها در بدن را جبران کند. از آن جایی که گرده گل کمی طعم گس و تلخ دارد و خوردن آن به صورت خالی شاید برای عده ای از افراد خوشایند نباشد، می توان آن را با شیر مصرف نمود.

عوارض جانبی گرده گل

عده ای از افراد گاها به محصولات زنبورعسل حساسیت داشته که همین موضوع باعث می شود مصرف گرده گل نیز برای آن ها خطرناک باشد. واکنش های آلرژیک به گرده گل با علائمی مانند: تنگی نفس، سرگیجه، تورم و خارش شدید بدن همراه است. این علائم با خوردن مقدار ناچیزی گرده گل بروز می کند. پس اگر شما به گرده گل یا هر فرآورده دیگر زنبورعسل حساسیت دارید، بهتر است قبل از مصرف هر کدام از آن ها احتیاط کنید و با پزشک متخصص خود مشورت نمایید.

توصیه می شود  گرده خشک را که از پاهای زنبور در هنگام ورودش به کندو جمع آوری می کنند به صورت تازه استفاده شود ، ترجیحاً از گرده مایع (ژل مانند)  استفاده شود چون گرده مایع علاوه بر خاصیت گرده با عسل و آنزیم های زنبور عسل مخلوط شده و ماندگاری بیشتری دارد بنابراین بهتر  است گرده گل بصورت مایع که از داخل عسل شان جمع آوری می شود استفاده شود.

گرده گل تازه و مقوی را از فروشگاه عسل سبلان تهیه نمایید

عسل طبیعی سبلان

https://dejkala.com/home/353-asal-tabie-sabalan-1k.html


مقایسه