Theme Options

Theme color
Background Image body:
همه شاخه ها
منو

اهمیت زنبورها
 
امنیت غذایی
برای اینکه بتوانیم جمعیت رو به رشد جهان را تغذیه کنیم ، ما نیاز به مواد غذایی بیشتری داریم که باید متنوع ، متعادل و با کیفیت خوب باشد تا از پیشرفت و رفاه بشر اطمینان حاصل شود.

زنبورها به دلیل نقش خود در تهیه مواد غذایی باکیفیت (عسل ، ژل رویال و گرده) و سایر محصولات مورد استفاده در مراقبت های بهداشتی و سایر بخش ها (موم زنبور عسل ، پروپولیس ، زهر زنبور عسل) مشهور هستند. اما کار زنبورها خیلی بیشتر مستلزم آن است!

بیشترین سهم زنبورها و سایر گرده افشانها گرده افشانی تقریبا سه چهارم از گیاهانی است که 90٪ از غذاهای جهان را تولید می کنند. یک سوم از تولید مواد غذایی جهان به زنبورها بستگی دارد ، یعنی هر سوم قاشق غذاخوری به گرده افشانی بستگی دارد.


 
"پایان گرسنگی مسئولیت همه است."

بان کی مون ، دیپلمات کره جنوبی و هشتمین دبیرکل سازمان ملل از ژانویه 2007 تا دسامبر 2016
 
کشاورزی و درآمد پایدار
در طول 50 سال گذشته ، میزان محصولات وابسته به گرده افشانها (یعنی میوه ، سبزیجات ، دانه ها ، آجیل و دانه های روغنی) سه برابر شده است. زنبورها در رابطه با دامنه تولید محصولات کشاورزی نقش مهمی دارند. گرده افشانی مؤثر میزان محصولات کشاورزی را افزایش می دهد ، کیفیت آنها را بهبود می بخشد و مقاومت گیاهان در برابر آفات را افزایش می دهد.

گیاهان زراعی وابسته به گرده افشانی منبع مهمی برای درآمد زراعت به ویژه کشاورزان کوچکتر و مزارع خانوادگی در کشورهای در حال توسعه هستند. آنها برای میلیون ها نفر شغل و درآمد فراهم می کنند. براساس برآوردهای یک مطالعه بین المللی که در سال 2016 توسط پلتفرم علمی-سیاست بین دولت در مورد تنوع زیستی و خدمات اکوسیستم انجام شده است ، تولید سالانه جهانی مواد غذایی که به طور مستقیم به گرده افشانی بستگی دارد بین 235 تا 577 میلیارد دلار ارزش داشت.
 
مطالعه توسط پلت فرم بین سیاست های علوم بین المللی در مورد تنوع زیستی و خدمات اکوسیستم - IPBES: ارزیابی موضعی گرده افشان ها ، گرده افشانی و تولید مواد غذایی (PDF)
"هدف نهایی کشاورزی ، رشد محصولات زراعی نیست ، بلکه کشت و کمال انسان است."

Masanobu Fukuoka ، کشاورز و فیلسوف ژاپنی
براساس برآوردهای مطالعه بین المللی که در سال 2016 توسط پلتفرم علمی-سیاست بین دولت در مورد تنوع زیستی و خدمات اکوسیستم انجام شده است ، تولید سالانه جهانی مواد غذایی که به گرده افشانی مستقیم وابسته است بین 235 تا 577 میلیارد دلار ارزش داشت. علاوه بر این ، گیاهان کشاورزی که به گرده افشانی احتیاج دارند منبع مهمی از اشتغال و درآمد کشاورزان به ویژه کشاورزان کوچک و مزارع خانوادگی در کشورهای در حال توسعه است.

 
تنوع زیستی و حفاظت از محیط زیست
زنبورها برای حفظ تعادل زیست محیطی و تنوع زیستی در طبیعت بسیار حیاتی هستند. آنها یکی از قابل تشخیص ترین خدمات اکوسیستم ، یعنی گرده افشانی را ارائه می دهند ، این همان چیزی است که تولید مواد غذایی را ممکن می کند. با این کار آنها از اکوسیستم ها و همچنین گونه های جانوری و گیاهی محافظت و نگهداری می شوند و در تنوع ژنتیکی و زیست شناختی نقش دارند.

زنبورها همچنین به عنوان شاخص وضعیت محیط عمل می کنند. حضور ، عدم یا کمیت آنها به ما می گوید که چه اتفاقی با محیط می افتد و اقدامات مناسب لازم است. با مشاهده پیشرفت و سلامتی زنبورها می توان تغییرات محیطی را مشخص و اقدامات پیشگیرانه لازم را به موقع انجام داد.
 
زنبورها نشانه ای از اکوسیستم های با عملکرد خوب هستند. "

خوزه گرازیانو دا سیلوا ، مدیرکل سازمان غذا و کشاورزی از ژانویه 2012

عسل طبیعی سبلان


مقایسه