Theme Options

Theme color
Background Image body:
همه شاخه ها
منو

انواع شربت هایی که می توان با عسل تهیه کرد به ویژه برای روزهای گرم تابستان می توانید از این شربت ها تهیه نموده و بصورت خنک میل نمایید

شربت عسل (عسل محلول در آب)

برای آماده کردن شربت عسل کافی است یک یا دو قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آب ولرم مخلوط کرده بعد از خنک شدن می‌توانید چند تکه یخ در آن انداخته و بنوشید.

سکنجبین

سرکه‌انگبین یا سکنجبین در واقع نوعی نوشیدنی اصیل و سنتی ایرانی است که از ترکیب سرکه و انگبین (عسل) تهیه می‌شود و معمولا از آن در فصل تابستان همراه با خیار برای پذیرایی در مهمانی‌ها استفاده می‌شود.

طرز تهیه سرکه‌انگبین

 1. برای تهیه شربت سرکه‌انگبین اگر از نعناع تازه استفاده می‌کنید؛ ابتدا نعناع‌ها را پاک کرده و به صورت دسته‌های کوچک درآورید و هر دسته را با یک ساقه نعناع ببندید تا باز نشود.
 2. حالا هر سه جز را مخلوط کرده آن‌ها را داخل ظرف مسی بریزید و باهم بجوشانید.
 3. کف روی آن را بگیرید و صبر کنید تا به یک چهارم برسد و قوام بیاید.
 4. وقتی حباب‌های ریز روی شربت ظاهر شدند یعنی شربت شما به غلظت یا قوام مناسب رسیده است.
 5. در همین حالت که شربت درحال جوشیدن است، دسته‌های کوچک نعناع را داخل شربت بیاندازید و شعله را خاموش کنید تا هم عطر و هم طعم بهتری به شریت شما بدهد.
 6. صبر کنید تا شربت کاملا سرد شود.
 7. این فاصله برای این است که عطر نعناع‌ها آزاد شود و مزه و عطر خود را به شربت بدهند.
 8. حالا شربت را از صافی عبور داده و داخل شیشه دربسته نگه دارید.

نکات کلیدی درباره تهیه سرکه‌انگبین

 •  به جای عرق نعنا می‌توانید از ترکیب عرق نعنا، عرق پونه و عرق یونجه استفاده کنید که مجموعا ۲ پیمانه حاصل شود.
 • شربت سکنجبین را در بطری‌های شیشه‌ای در یخچال یا بیرون از یخچال نگهداری کنید و هر شب قبل از خواب میل کنید.
 • در طب سنتی شربت سکنجبین را برای درمان و بهبود بسیاری از امراض و حتی برای پیشگیری از برخی بیماری‌ها مفید می‌دانند.


خواص سرکه انگبین

در تغذیه سنتی ایرانی در مصرف مصلحات، عوارض جانبی مواد غذایی مختلف به طور کامل رعایت می‌شد و تقریبا غذا یا میوه‌‌ای یافت نمی‌شود که بدون مصلح مصرف شود. سرکه‌انگبین نیز یکی از این مصلحات است که برای تسکین عطش، بازکردن انسداد عروق، رفع سردرد، تعدیل طبع گرم، تقویت معده و کبد مفید است.

 • اگر برای تهیه سرکه انگبین از میزان برابر سرکه و عسل استفاده شود، برای بیمارهای بلغمی، بازکردن انسداد عروق، تقویت کبد و معده و تب‌های مزمن مفید خواهد بود.
 • اگر از سرکه و شکر به طور برابر استفاده شود، مزه آن ترش خواهد شد و شربت سکنجبین مایل به سردی خواهد رفت و برای رفع صفرا، بریدن تب، بازکردن انسداد عروق، رفع تشنگی، ناراحتی‌های طحال، کبد و معده مفید واقع خواهد شد.

شربت آب‌لیمو با عسل

یک یا دو قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق چای‌خوری آب‌لیمو ترش در یک لیوان آب ولرم مخلوط کرده و پس از سرد شدن بنوشید.

شربت عسل لیمو : ضد سرماخوردگی

لیموترش بعلت داشتن خواص اسیدی ضدعفونی‌کننده قوی است و حتی اگر در مسافرت‌ها به آب آشامیدنی مشکوک هستید و می‌ترسید از آن بنوشید، کافی است چند قطره آب لیموترش را در آن بریزید. آب را کاملاً استرلیزه کرده و میکروب‌های موجود در آب را از بین می‌برد. برای گلودرد بهترین دارو لیموترش است؛ یک قاشق چای‌خوری آب لیموترش را در آب نیم‌گرم بریزید و با آن غرغره کنید ورم گلودرد را برطرف خواهد کرد.

هم عسل و هم لیمو دارای خواص ضد باکتری و آنتی‌اکسیدانی هستند، در نتیجه مصرف آن‌ها موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. جالب است بدانید که بوعلی سینا پزشک مشهور ایرانی مصرف شربت آب‌لیمو عسل (ترکیب آب‌لیموی طبیعی، عسل و آب) را به عنوان درمان بسیاری از بیماری‌ها به کار می‌برده است.

شربت عسل و لیمو ترش : کاهش وزن

رژیم عسل و لیموترش یک راه خانگی خیلی مؤثر برای کاهش وزن است. این رژیم بر پایه‌ی نوشیدن یک لیوان آب گرم به همراه یک قاشق غذاخوری عسل و آب‌لیموی تازه در صبح و با شکم خالی طراحی شده است. چون هر دوی عسل و لیمو در کاهش وزن موثر هستند ترکیب این دو بسیار خوب خواهد شد.

شربت آب پرتقال با عسل

الف: نصف لیوان آب پرتقال و نصف آب نارنگی را با مقداری عسل مخلوط نموده و پس از سرد شدن در یخچال با انداختن تکه‌های یخ در آن‌ مصرف نمایید.

ب: زرده تخم‌مرغ را هم زده و با یک لیوان آب پرتقال مخلوط و مقداری عسل و کمی خامه به آن افزوده مصرف نمایید. می‌توانید از مخلوط کردن آب پرتقال و عسل هم شربت تهیه نمایید.

پ: نصف لیوان آب سیب را در نصف لیوان پرتقال و قدری عسل مخلوط کرده و در موقع مصرف یک پرتقال برای تزئین در لیوان می‌اندازیم.

عسل‌ و آب پرتقال : ضد اضطراب

پرتقال اثر آرام‌بخش دارد و می‌تواند در رفع بی حالی و اضطراب موثر باشد. برای مبارزه با خستگی پرتقال و عسل را با هم مخلوط کنید. عصاره مرکبات، تمرکز و هوشیاری را ارتقا می‌دهد.

شربت به لیمو  :

مواد لازم : برگ به لیمو دو قاشق غذاخوری – آب جوش دو لیوان – عسل یک قاشق غذاخوری .
طرز تهیه : برگ به لیمو را خرد کنید و به همراه دو لیوان آب جوش در قوری چینی با حرارت  ملایم به مدت سی دقیقه دم کنید پس از خنک شدن، یک سوم لیوان را از آن پر کنید و سپس به آن آب و عسل اضافه کنید و خوب هم بزنید تا محلول یک نواختی بدست بیاید و سپس آن را به آرامی میل کنید .
مصرف روزانه‌ی این شربت برای آرامش اعصاب و رفع افسردگی و خستگی بسیار مفید است .

شربت عسل و شاه توت:

نصف لیوان آب سرد را با نصف لیوان آب پوره شاتوت مخلوط کنید و مقداری عسل جهت شیرین شدن به آن اضافه کرده ودر آخر مقداری جوز هندی روی آن پاشیده، تکه‌های یخ در لیوان می‌اندازید و مصرف می‌نمایید.

شیر و عسل:

عسل به علت داشتن مواد معدنی  اگر همراه شیر مصرف شود یک غذای کامل را تشکیل می‌دهد. بعضی از محققین تاکید می‌کنند که به ۱۲هفته می‌توان به عنوان غذا فقط از شیر و عسل و ویتامین استفاده نمود بدون این‌که در بدن هیچ‌گونه کمبودی از نظر مواد غذایی پدیدار شود.
مخلوط شیر و عسل از مغذی‌ترین و شفابخش‌ترین غذاها بوده و مصرف آن برای همه مخصوصأ اطفال بسیار نافع است زیرا سریع الجذب بوده و به آسانی هضم می‌گردد چنانچه دو قاشق غذاخوری عسل را یک لیوان شیر گرم یا سرد حل نموده و بنوشید یک نوشابه بی‌نهایت مقوی و دلچسب است

دکتر  hay dak فردی که زندگیش را صرف تحقیق عسل و زنبور عسل نمود مدت سه ماه فقط یک لیوان شیر و ۱۰۰ گرم عسل غذای او بود که بعد از این مدت، به جز مختصری کمبود ویتامین c، کوچک‌ترین آثار و عوارض و ناراحتی در بدنش دیده نمی‌شد.

پالوده توت‌فرنگی با عسل:

نیم کیلوگرم توت‌فرنگی را بعد از له کردن با چنگال با قدری عسل مخلوط و بعد از سرد شدن مصرف نمایید.

 شربت عسل و توت‌فرنگی:

یک لیوان شیر را با نصف لیوان توت‌فرنگی له شده و قدری عسل مخلوط کرده و پس از افزودن مقدار کمی نمک خوب به هم زده و تناول نمایید.

شربت سیب و پرتقال عسل:

نصف لیوان آب سیب را در نصف لیوان آب پرتقال و قدری عسل مخلوط کرده و بعد از خنک شدن و در موقع مصرف یک پر پرتقال برای تزئین در لیوان میاندازیم.

شربت آب هندوانه با عسل:

شربت آب هندوانه با عسل که با مخلوط کردن آب هندوانه و عسل بدست می‌آید در تابستان شربت بسیار گوارایی است

شربت‌ عسل و مرکبات: تسکین گلودرد وآنفولانزا

به منظور کاستن از سرفه و گلودرد و نیز در بعضی مواقع جهت پیشگیری از گسترش سرماخوردگی ترکیب عسل و مرکبات مثل : لیموی کوچک، پرتقال، لیموی بزرگ، نارنگی بسیار مفید خواهند بود. این ترکیب خاصیت ضد التهابی دارد و منجر به بهبود گلودرد می‌شود.

شربت عسل و آب نارگیل : استحکام عضلات

نارگیل یکی از غنی‌ترین منابع خوراکی برای الکترولیت‌ها، کلر، پتاسیم و منیزیم است که البته مقداری هم سدیم و پروتئین دارد. محتوای بالای پتاسیم این میوه آن را به یکی از محافظان قلب و فشارخون تبدیل کرده است. آب نارگیل همچنین حاوی فیبرمحلول، منگنز، کلسیم، ریبوفلاوین و ویتامین C است. الکترولیت‌های نارگیل از، از دست رفتن آب بدن جلوگیری می‌کنند و انرژی مورد نیاز ماهیچه‌ها را تامین می‌کنند.

شربت عسل و زردچوبه : زخمهای دهانی

خواص ضدویروس و ضدباکتری عسل و هم‌چنین خواص متعدد ضدعفونی‌کننده زردچوبه باعث می‌شود ترکیب عسل و زردچوبه به یک ماده‌ی شفابخش دهانی تبدیل شود.

 شربت عسل وسرکه : شست و شوی سینوس‌ها

در مشکلات سینوس شما احساس خوبی ندارید بینی شما مانند یک شیر آب چکه می‌کند و احساس می‌کنید که سرتان را با یک گیره گرفته‌اند شما با بسته نگه داشتن چشم خود احساس بهتری دارید زیرا آن‌ها باد کرده و دردناک هستند. با استفاده از مخلوط عسل و سرکه سینوس‌های شما تمیز خواهد شد و احساس خوبی به شما دست خواهد داد.

عسل‌ و آناناس : ترک سیگار

ترک سیگار منجر به دردهای عضلانی، تحریک‌پذیری شدید عصبی، تشنج و اضطراب می‌شود و این موارد غیرقابل تحمل هستند. ویتامین c درد را کاهش خواهد داد. آناناس سرشار از ویتامین C است و به ترک سیگار کمک می‌کند. جویدن آناناس و خوردن عسل پس از آن، اشتیاق به سیگار را فرو می‌نشاند.

شربت عسل با عرق بید مشک :

مواد لازم : عسل یک قاشق غذا خوری – عرق بید مشک چهار قاشق غذاخوری – یک قاشق غذاخوری گلاب – یک لیوان آب سرد .
طرز تهیه : عسل را در یک لیوان آب کاملاً حل کنید عرق بید مشک را به آن اضافه کنید و سپس آن را به آرامی میل کنید .
این شربت نشاط‌آور ، برای رفع افسردگی موثر و استفاده از آن در فصل گرما بسیار مناسب است .

 شربت عسل با عرق بهار نارنج :

مواد لازم : عسل یک قاشق غذا خوری – عرق بهار نارج سه قاشق غذا خوری – یک قاشق غذا خوری گلاب – آب سرد یک لیوان .
طرز تهیه : عسل را در یک لیوان آب کاملاً حل کنید عرق بهار نارنج و گلاب را به آن اضافه کنید و سپس آن را میل کنید .
این شربت برای آرامش اعصاب بسیار مفید است. برای داشتن خوابی راحت یک لیوان از آن را قبل از خواب به آرامی و جرعه جرعه میل کنید طوری که نوشیدن آن ده دقیقه به طول انجامد .

 شربت عسل با عرق نعناع :

مواد لازم : عسل یک قاشق غذاخوری – عرق نعناع پنج قاشق غذاخوری – یک قاشق غذاخوری گلاب – آب سرد هم یک لیوان .
طرز تهیه : عسل را در یک لیوان آب کاملاً حل کنید و عرق نعناع و گلاب را به آن اضافه کنید و سپس آن را به آرامی میل فرمایید .
این شربت باعث آرامش دستگاه گوارش می‌شود و برای رفع نفخ معده و روده بسیار مفید است .

شربت عسل با عرق بهار نارنج و فرنجمشک :

مواد لازم : عسل یک قاشق غذاخوری – عرق بهار نارنج چهار قاشق غذاخوری – یک قاشق غذا خوری گلاب – تخم فرنجمشک یک قاشق مربا خوری – آب سرد هم یک و نیم لیوان .
طرز تهیه : عسل را در یک و نیم لیوان آب کاملاً حل کنید فرنجمشک را به آن اضافه کنید و به آرامی آن را هم بزنید تا به مرور لعاب‌دار شود حال عرق بهار نارنج و گلاب را به شربت اضافه کنید و سپس آن را به آرامی میل کنید .
این شربت آرام‌بخش است و نوشیدن آن صبح ناشتا و شب هنگام خواب بسیار مناسب است .

شربت عسل با عرق کاکوتی :

مواد لازم : عسل یک قاشق غذاخوری – عرق کاکوتی چهار قاشق غذاخوری – گلاب یک قاشق غذاخوری – آب سرد یک لیوان .
طرز تهیه : عسل را در لیوان آب کاملاً حل کنید و عرق کاکوتی و گلاب را به آن اضافه کنید و سپس آن را به آرامی میل کنید .
این شربت برای تقویت معده ، افزایش اشتها و ضد عفونی کردن مجاری تنفسی ، تقویت بینایی و … بسیار مفید است .

شربت عسل با عرق نعناع و کاسنی :

مواد لازم : عسل یک قاشق غذا خوری – عرق نعناع سه قاشق غذاخوری – عرق کاسنی دو قاشق غذاخوری – گلاب یک قاشق غذاخوری – آب سرد هم یک لیوان .
طرز تهیه : عسل را در لیوان آب کاملاً حل کنید، عرق کاکوتی، عرق کاسنی و گلاب را به آن اضافه کنید و سپس آن را به آرامی میل کنید .
این شربت برای تقویت قلب، کبد، کلیه، بینایی و همچنین ضد عفونی کردن خون و رفع ناراحتی‌های روحی و خستگی روزانه بسیار مفید است .

 شربت عسل با تخم شربتی :

مواد لازم : عسل یک قاشق غذاخوری – آب زعفران یک قاشق غذاخوری – گلاب یک قاشق غذا خوری – تخم شربتی یک قاشق مربا خوری – آب سرد یک و نیم لیوان .
طرز تهیه : عسل را در یک و نیم لیوان آب کاملاً حل کنید و تخم شربتی را به آن اضافه کنید و به آرامی هم بزنید تا به مرور لعاب‌دار شود گلاب و زعفران را به شربت اضافه کنید و سپس به آرامی آن‌را میل کنید .
این شربت آرام‌بخش، برای تقویت حافظه فوق‌العاده مفید است، همچنین برای رشد کودکان و رفع لکنت زبان آن‌ها مفید است.

شربت آلبالو :

مواد لازم : آلبالوی رسیده و بدون هسته یک کیلو گرم – عسل پانصد گرم – آب سرد به مقدار لازم .
طرز تهیه : آلبالوها را بشویید و در صافی قرار دهید تا آب آن‌ها کاملاً کشیده شود سپس هسته‌ی آن‌ها را جدا کنید به همراه عسل در مخلوط کن کاملاً مخلوط کنید. حال ماده‌ی اولیه شربت آماده است . یک سوم لیوان را از این شربت پر کنید و سپس به آن آب اضافه کنید و خوب هم بزنید تا محلول یکنواختی به دست آید و سپس آن‌را به آرامی میل کنید .
این شربت املاح و ویتامین‌های مختلفی دارد و برای رفع ناراحتی‌های کبدی و گوارشی غلظت خون و چربی خون بسیار مفید است .

شربت انبه :

مواد لازم : انبه ی رسیده و سالم و درشت یک عدد – عسل دو قاشق غذاخوری – آب دو لیوان .
طرز تهیه : انبه را پوست کنده و هسته ی آن را جدا کنید سپس آن را به همراه عسل و آب در مخلوط کن کاملاً مخلوط کنید تا یکنواخت شود .
این شربت بسیار خوشمزه و گواراست و در صورتی که به همراه یک قاشق غذاخوری روغن زیتون میل شود برای تقویت بینایی بسیار مفید است .

شربت سرکه و عسل

از عسل و سرکه ترکیبی درست می‌کنند که دو برابر عسل و یک برابر سرکه است که اکسی مل نام دارد . بسیار خوشمزه بوده و مصرف طبی دارد .

شربت عسل، گلاب و زعفران

از نظر طب سنتی ایران عسل و گلاب طبیعتی گرم و تر و زعفران طبیعتی گرم و خشک دارد.
خواص:

 • این نوشیدنی سطح انرژی و ایمنی بدن را بالا می‌برد.
 • این شربت به علت خواص گلاب احساس آرامش و آسودگی را در شما به وجود می‌آورد.
 • این نوشیدنی به علت وجود زعفران دم کرده، نشاط‌آور است.
 • به علت وجود آنتی‌اکسیدان بالا درعسل این نوشیدنی ضد پیری است.
 • این نوشیدنی سرشار از آنتی‌اکسیدان است و بر اساس تحقیقات پزشکی ثابت شده است که مواد آنتی‌اكسیدان موجود در زعفران دارای خواص ضد سرطان است.

موارد منع مصرف:

خوردن این شربت به علت وجود زعفران در آن برای خانم‌های باردار توصیه نمی‌شود.

طرز تهیه:

دو قاشق غذاخوری عسل را با نصف لیوان گلاب کاملا مخلوط کنید و زعفران (دم کرده) به میزان دلخواه به آن اضافه کنید، سپس نصف لیوان آب خنک به آن اضافه کرد و در لیوان مناسب سرو و نوش جان کنید. (دقت داشته باشید که از مصرف زیاد زعفران در اين نوشیدنی خودداری کنید).

با توجه به مقاله قبلی که در مورد نوشیدنی های گرم عسل بود توصیه می شود  عسل را بصورت نوشیدنی خنک تهیه و میل نمایید لازم به توضیح است که برای حل کردن عسل در آب سرد می توانید عسل را در داخل آب خنک بریزید و آن را به مدت 5 - 6 ساعت به حال خود بگذارید اگر از عسل با موم استفاده می کنید روی آن را با چنگال خراش دهید و آن را داخل آب بیاندازید و پس از 5- 6 ساعت آن را از صافی یا توری نازک رد کنید تا موم آن از شربت جدا شود بدین ترتیب دیگر نیازی به آب گرم برای حل کردن عسل ندارید و خواص عسل نیز از بین نخواهد رفت.
برای تهیه عسل خالص و طبیعی از سایت عسل دژ بازدید نمایید.

عسل طبیعی سبلان

عسل بهار نارنج

فروشگاه عسل دژ

عسل دج کالا


مقایسه