Theme Options

Theme color
Background Image body:
همه شاخه ها
منو

معرفی عناوین 20 جای دیدنی کرمانشاه در تابستان

 • طاق بستان

 • گوردخمه دکان داوود

 • سراب نیلوفر

 • تالاب هشیلان

 • طاق گرا

 • سراب صحنه

 • غار قوری قلعه

 • باغ گل‌ها

 • رودخانه های استان کرمانشاه

 • پارک کوهستان

 • غار دو اشکفت

 • کاروانسرای بیستون

 • تنگ گولم

 • موزه پارینه سنگی

 • آبشار پیران

 • غار پرآو

 • نقش برجسته هرکول

 • روستای داریان

 • بنای تاریخی زیج منیژه

عسل سبلان

حتما تا به حال تعریف عسل طبیعی سبلان را شنیده اید عسل هایی بی نظیر و خوشمزه با طعم منحصربفرد. استان اردبیل و منطقه سبلان به عسلهای خوشمزه اش معروف است چون اردبیل به علت آب و هوای معتدل کوهستانی مملوء از دشت‌ های پونه، گشنیز، گون، آویشن و اقاقیاست و همین چشم اندازها عسل های خوشمزه و باکیفیتی را برای اردبیل به ارمغان آورده است. عسلهای این استان طعم های مختلفی دارد و با توجه به گونه گیاهی غالب منطقه عسلعطر و طعم آن گونه گیاهی را بیشتر به خود می گیرد و شامل عسلگون، آویشن، عسل گشنیز و … است که هر کدام از آن ها خاصیت دارویی منحصربفردی دارند مثلا برای زیاد شدن اشتها و از بین رفتن بیماری های عفونی از عسل گشنیز استفاده می شود. فروشگاه اینترنتی عسل دژ (عسل طبیعی سبلان) در جهت تسهیل خرید و آنلاین عسل طبیعی سبلان هم برای تغذیه و هم برای مقاصد دارویی از تولید به مصرف در خدمت مشتریان عزیز می باشد. پیشنهاد ما این است که حتما عسل طبیعی سبلان را از فروشگاه عسل دژ تهیه و طعم خواص آن را تجربه کنید

سوغات اردبیل

از مهم‌ترین سوغات اردبیل می‌توان عسل طبیعی سبلان، عصارهٔ گل‌های سبلان، آب‌نبات، تخمهٔ آفتابگردان، حلوای سیاه، سرشیر، شیرینی‌های محلی، شکلات روسته، و کره را نام برد. حلوای سیاه اردبیل معجونی است که از جوانهٔ گندم و کرهٔ طبیعی تهیه می‌شود و بسیار مقوی و نیروزا می‌باشد.

عسل و سرشیر (خامه) و در زبان محلی (بال قیماق)

استان اردبیل به دلیل شرایط خاص طبیعی یکی از استان های مطرح در بحث دامپروری و تولید گوشت قرمز مرغوب و خوش طعم و نیز فرآورده های لبنی است، در این بین سرشیر یکی از مهمترین و معروف ترین فرآورده دامی این منطقه است.

سرشیر چربی طبیعی شیر است که در اثر جوشاندن آن به دست می آید و شبیه به خامه است و طعم بسیار لذیذ و خوشمزه ای دارد. تهیه آن به عنوان سوغاتی به توجه به امکان نگهداری کوتاه مشکل بوده اما در شرایط خاص امکان پذیر است، اما برای وعده صبحانه جذابیت بسیار مطلوبی برای گردشگران دارد.

برای تهیه سرشیر بیشتر از شیر گاومیش که بسیار پرچربی و غلیظ است، استفاده می شود. این محصول در بین گردشگران وارد شده به استان اردبیل بسیار پر طرفدار بوده و تقاضا برای آن زیاد است.

این محصول شاید در برخی از مناطق کشور نیز وجود داشته باشد ولی سرشیر اردبیل به دلیل برخورداری از طعم و مزه خاص و بی نظیر در سطح کشور شناخته شده است.

عسل و سرشیر (بال قیماق) معروف ترین محصول و سوغاتی مناطق اطراف سبلان  می باشد.

قیماق (سرشیر گاومیش) به دلیل دارا بودن 60 درصد چربی طبیعی یکی از لذیذترین نوع چربی می باشد و با عسل طبیعی سبلان طعم به یادماندنی و یک وعده غذایی پرانرژی و مقوی می باشد. طرز تهیه قیماق طبیعی بدین صورت است که ابتدا شیر گاومیش را به مدت 20 دقیقه جوشانده و سپس در دمای اتاق سرد می کنند  ، لایه ی چربی روی شیر را با کفگیر جمع کرده و آن را با عسل طبیعی برای وعده صبحانه سرو می کنند.

اگر گذرتان به اردبیل افتاد حتماً طعم عسل طبیعی سبلان و خامه محلی را تجربه کنید

 

خواص عسل

عَسَل(honey) که آن را به فارسی اَنگَبین (همچنین «انگُبین» و «اَنگُوین») گویند، مایعی شیرین و گران‌رو است که زنبورعسل از شهدگل‌ها تولید می‌کند. ویژگی مهم عسل آن است که این مادهٔ طبیعی به دلیل نداشتن آب و به شرط دوری از رطوبت، ماندگاری زیادی دارد و در مدت طولانی فاسد نمی‌شود. عسل به عنوان نگهدارنده برای نگهداری بعضی مواد مورد استفاده قرار می گیرد، مثلاً شاه‌توت را با آن مخلوط می‌کنند و هر چند روز یک بار آن را وارونه می‌کنند تا عسل به همه جای آن برسد و بدین طریق شاه‌توت تا یک سال فاسد نمی‌شود. دیگر آنکه این ماده فقط در صورتی ارزش غذایی خود را از دست می‌دهد که بیش از ۶۰ درجه حرارت ببیند. عسل تنها ماده غذایی طبیعی است که فاسد نمی‌شود. وزن مخصوص عسلحدود ۴/۱ – ۴۲/۱ و pH آن ۷/۳ تا ۵/۴ متغییر است؛ با وجود اینکه عسلیک ماده اسیدی است، ولی به علت شیرینی خاص حالت اسیدی آن محسوس نیست. رنگ عسل باتوجه به سرچشمه اصلی شهد از سفید روشن تا سیاه دگرگون است؛ بنابراین، آنچه به نادرست بین مردم شایع شده‌است که عسل زنبوران مادر (یعنی جمعیت زنبور عسل با ملکه مسن) تیره و غلیظ است، اما عسل زنبوران جوان (یعنی بچه کندوها)، روشن و رقیق است، پایه علمی ندارد. برای نمونه: رنگ عسل اقاقیا، سفید روشن مانند آب است رنگ عسلافرا، لیمویی رنگ رنگ عسل اسپرس، زرد طلایی رنگ عسل انواع میوه‌ها، زرد متمایل به قهوه‌ای رنگ عسل شبدر سرخ، زرد تمایل به قرمز رنگ عسل زیرفون، زرد متمایل به سبز رنگ عسل گل قاصد، زرد تیره رنگ عسل نارون، قهوه‌ای رنگ عسل صنوبر و زبان گنجشک، سبز تیره تا سیاه تولید عسل از جمع‌آوری شهد گیاهان آغاز می‌شود. به اینصورت که زنبور عسل شهد شیرین را از جام گل‌ها جمع می‌نماید وبا تغییر ساختار آنها، آنها را به شکل محلولی عالی، غلیظ و پرانرژی درمی‌آورد. زنبور عسل شهد گیاهان را در هنگام جمع‌آوری، به طور موقت در عسلدان خود ذخیره و در هر نوبت پرواز برای جمع‌آوری شهد، حدود ۴۰ میلی‌گرم شهد را به کندو حمل می‌کند.

درباره عسل

عسل به طور کلی یک ترکیب محلول در آب بسیار غلیظ قندی است. مهم‌ترین قندهای عسل فروکتوز، گلوکز و ساکاروز است. در مجموع یک کیلوگرم عسل3250 کالری حرارت و انرژی دارد. عسلبه لحاظ داشتن برخی مواد تخمیری در تبادلات غذایی و کمک به هضم غذا بالاترین مرتبه را در میان غذاها دارد، از این دسته مواد می‌توان به آمیلاز، اینورتاز، کاتالاز و پراکسیداز اشاره کرد. تعدادی از ویتامین‌های اصلی هم در عسلوجود دارند اما مقدار آن‌ها قابل توجه نیست. میزان املاح معدنی در انواع مختلف عسلمتفاوت است و عسل‌های تیره املاح معدنی بیشتری دارند که مهمترین آن‌ها کلسیم، پتاسیم، سدیم، منگنز، آهن، مس، فسفر، منیزیم و گوگرد است. عسلدارای انواع پروتئین‌، اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی مثل اسید فرمیک و مشتقات کلروفیل و مقداری آنزیم و رایحه‌های معطر است.

تنها گزینه برای تشخیص عسل طبیعی آزمایش عسل می‌باشد

ترکیبات یک عسلمعمولی بدین صورت است: فروکتوز ۳۸٫۲٪ گلوکز ۳۱٪ آب ۱۷٫۱٪ مالتوز ۷٫۲٪ Maltose * کربوهیدرات‌ها Carbohydrates ۵٪–۴/۲ ساکاروز ۵٫۱٪ املاح معدنی، ویتامین، آنزیم ۷–۰/۵٪ Minerals – Vitamins – Enzymes ترکیبات عسل به نوع تغذیه زنبور عسلبستگی دارد که از چه گلی یا گلهایی استفاده کرده است. بهترین راه تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی بوسیله آزمایشگاه است و به طور قطع نمی‌توان به صورت معمولی این تشخیص را انجام داد، اما چند مورد که می‌توان به کمک آن‌ها تقریباً اطلاعاتی بدست آورد موارد زیر هستند: ۱- عسلی که توسط زنبور عسل تولید شده باشد از هنگامی که در دهان قرار می‌گیرد توسط مخاط دهان به خوبی جذب می‌شود ولی عسل‌هایی که دست ساز هستند مانند آب نبات روی زبان مانده و به خوبی جذب نمی‌شوند. ۲- اگر قطره‌ای از عسل طبیعی در لیوان آب سرد ریخته شود، حالت چسبندگی خود را حفظ نموده و به سرعت حل نمی‌گردد ولی اگر قطره یا رشته عسل هنگام ریزش از هم بپاشد، عسل تقلبی یا حاوی مقدار زیادی آب است. ۳- بدون توجه به رنگ عسل طبیعی، نمی‌توان از پشت شیشه آن چیزی را مشاهده نمود ولی عسل تقلبی مانند شیشه رنگی عمل می‌کند و به راحتی می‌توان اشیا را از پشت آن دید. ۴- عسل‌های تقلبی که با گلوکز تجاری تولید می‌شوند هیچ‌گاه شکرک نزده و پیوسته شفاف باقی می‌مانند ولی پس از مدتی مانند نبات رنگی به صورت یک پارچه سفت شده و حتی با چاقو هم نمی‌توان آن‌ها را از ظرف خارج نمود. البته تمام این ترفندها تقریبی هستند، با توجه به اینکه عسل‌ها خیلی مختلف هستند و هر کدام طعم، بو، رنگ و حتی غلظت خودشان را دارند واکنششان به این روش‌ها که نوشته شده یکسان نیست و صد البته که عسل‌های تقلبی هم که روز به روز بهتر می توانند از پس این موارد بر بیایند، پس تنها گزینه برای تشخیص عسل طبیعی آزمایش عسل می‌باشد

ظرف نگهداری عسل

عسل‌های خالص ، درجه یک و با‌کیفیت معمولا دچار فساد میکروبی نخواهند شد. عسل به دلیل غلظت‌های بالای قند، یکی از مواد غذایی است که به طور طبیعی محیط مناسبی برای رشد اغلب میکروارگانیسم‌ها نخواهد بود. همچنین عسل‌هایبا کیفیت دارای ترکیبات ضد میکروبی هستند. برخی میکروب‌های قند‌دوست در صورت عدم رعایت شرایط نگهداری و بسته‌بندی ممکن است باعث فساد عسل شوند. بهترین ظرف برای نگهداری عسلظروف شیشه‌ای با در‌های محکم و نفودناپذیر به هواست. برای این منظور می‌توانید از ظروف سرامیکی یا حتی پلاستیکی هم استفاده کنید، اما توجه داشته باشید ظروف فلزی به هیچ وجه برای این منظور مناسب نیستند، چرا که فلزات می‌توانند به مرور زمان سبب اکسیداسیون عسل شوند، زیرا عسل طبیعی حاوی مقداری اسید می باشد که از عسلدان زنبور به آن اضافه می شود که این امر موجب خوردگی ظرف فلزی نیز می شود. در صورتی که عسل را در ظروف فلزی خریداری نموده اید آن را به ظروف شیشه ای یا کریستالی انتقال دهید.

عسل را در ظروف شیشه ای با درب محکم (نفوذ ناپذیر هوا) نگهداری نمایید

با این حال استفاده از قاشق‌های فلزی برای برداشتن عسل بلامانع است،چرا که عسل تنها چند ثانیه با سطح فلزی در تماس است. ظرف نگهداری عسل قبلا نباید برای مواد غذایی با بوی شدید استفاده شده باشد به‌خصوص ترشی‌ها یا مرباها.هیچ‌گاه عسل را در نقاط گرم آشپزخانه یا منزل نگهداری نکنید و آن را از منابع حرارت از قبیل گاز یا آون دور نگه دارید. عسل در دماهای 10 تا 21 درجه سانتی‌گراد تازه خواهد ماند. همچنین محل نگهداری عسل نباید دارای نوسانات دمایی باشد، چرا که عسل تیره شده و عطر و طعم ویژه خود را از دست می‌دهد.عسل را در معرض نور خورشید مثلا در پشت پنجره نگهداری نکنید. کابینت‌هایی که خیلی باز و بسته نمی‌شوند برای نگهداری عسلمناسب خواهند بود.از نفوذ ناپذیری در ظرف نگهداری عسل اطمینان حاصل کنید و سعی کنید میزان ورود هوا به داخل ظرف را به حداقل برسانید. طعم عسل می‌تواند با حضور هوا تحت تاثیر قرار بگیرد. همچنین زمانی که عسل در زمان طولانی در معرض هوا قرار بگیرد، می‌تواند رطوبت هوا را جذب کند که با تغییر رنگ و طعم عسل همراه خواهد بود. بنابراین توصیه می شود عسل را در ظروف در بسته نگهداری نمایید. کریستالیزه شدن عسل (شکرک) قندهای تشکیل‌دهنده عسلعمدتا از نوع فروکتوز و گلوکز هستند و عسل حدود 70 درصد قند و 20 درصد آب است. گلوکز حلالیت کمی در آب دارد و به مرور زمان از حالت محلول به حالت کریستالی درمی‌آید و این کریستال‌ها به تدریج رشد می‌کنند و تمامی عسلرا فرا می‌گیرند. برای نگهداری عسل لازم نیست آن را در دمای یخچال قرار دهید. زیرا همان طور که در بالا گفته شد عسل خود حاوی مقداری اسید ضعیف می باشد که به عنوان نگهدارنده عمل می کند. عسل زمانی که در یخچال قرار می‌گیرد سریع‌تر کریستالیزه می‌شود یا اصطلاحا شکرک می‌زند؛ البته در دمای محیط نیز ممکن است این اتفاق بیفتد، اما در مدت زمان‌های خیلی طولانی که از چند هفته تا چند سال بسته به نوع عسل متفاوت است. تصور عمومی بر این است که عسلی که شکرک زده تقلبی است یا فاسد شده است، اما این یک فرآیند طبیعی است که در عسل‌های خام، خالص و عسل‌هایی که حرارت ندیده‌اند اتفاق می‌افتد. کریستالیزاسیون در برخی عسل‌ها به صورت همگن و یکنواخت رخ می‌دهد و در برخی سبب ایجاد دو لایه شکرک در ته و شفاف در روی ظرف می‌شود. کریستالیزه شدن سبب مات شدن رنگ عسل می‌شود. اگر ظاهر این عسلکریستالیزه شده را دوست ندارید ظرف عسل را (ترجیحا شیشه‌ای) در یک ظرف آب گرم قرار دهید و به صورت غیر‌مستقیم حرارت داده و سریع آن را هم بزنید. از حرارت دهی مستقیم و شدید آن بپرهیزید، چرا که سبب تیرگی رنگ، از دست رفتن طعم و تشکیل ترکیبات مضر نظیر هیدروکسی متیل فورفورال می‌شود. عسل کریستالیزه را به هیچ وجه در ماکروویوقرار ندهید

نوع عسل طبیعی سبلان

عسل با توجه به دسته بندی های متفاوت، انواع مختلفی دارد که ما در اینجا عسل ها را بر اساس شهد عمده ای که زنبور برای تولید آن ها استفاده کرده، دسته بندی میکنیم. حال برویم سراغ اینکه در ایران چه نوع عسل هایی وجود دارد؟

 عسل چند گیاه (چهل گیاه)

برای تهیه این عسل، زنبور از شهد گیاهان مختلفی استفاده می کند، از جمله: شبدر، کلزا، آویشن، ‌اسطوخودوس، کاکوتی (آنخ)، اسفرزه، افسنتین، گل بنفشه، گون، کتیرا، ختمی، کاسنی، گل گاو زبان، مریم گلی، یونجه و بسیاری از گیاهان دیگری که در مناطق زنبورستان های مجموعه عسل دژ نیز وجود دارد و عسل طبیعی سبلان جزو این دسته می باشد. رنگ: کهربایی

عسل نه تنها به عنوان یک محصول غذایی بلکه در سلامتی که در طب سنتی توصیف شده است و همچنین به عنوان یک درمان جایگزین برای شرایط کلینیکی اعم از بهبود زخم تا درمان سرطان استفاده می شود. هدف از این بررسی تأکید بر توانایی عسل و کثرت آن در جنبه های دارویی است. به طور سنتی از عسل در معالجه بیماری های چشم ، آسم برونش ، عفونت گلو ، سل ، تشنگی ، سکسکه ، خستگی ، سرگیجه ، هپاتیت ، یبوست ، آلودگی کرم ، شمع ، اگزما ، بهبود زخم ها و زخم ها استفاده می شود و به عنوان ماده مغذی مکمل مورد استفاده قرار می گیرد . ترکیبات عسل اثرات آنتی اکسیدانی ، ضد میکروبی ، ضد التهابی ، ضد پلاسما ، ضد سرطان و ضد متاستاز دارند. شواهد بسیاری حاکی از استفاده عسل در کنترل و درمان زخم ها ، دیابت قندی ، سرطان ، آسم و همچنین بیماری های قلبی عروقی ، عصبی و دستگاه گوارش است. عسل نقش مهمی در درمان بیماری با خواص فیتوشیمیایی ، ضد التهابی ، ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی دارد. فلاونوئیدها و پلی فنول ها ، که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند ، دو مولکول اصلی فعال زیستی موجود در عسل هستند. طبق ادبیات علمی مدرن ، عسل ممکن است مفید باشد و دارای اثرات محافظتی در معالجه بیماریهای مختلفی مانند دیابت قندی ، تنفسی ، دستگاه گوارش ، قلب و عروق و سیستم عصبی باشد ، حتی در معالجه سرطان نیز مفید است زیرا بسیاری از انواع آنتی اکسیدان موجود است. در پایان ، عسل می تواند به عنوان یک درمان طبیعی برای اهداف دارویی در نظر گرفته شود. شواهد کافی وجود دارد که استفاده از عسل را در مدیریت شرایط بیماری توصیه می کند. براساس این واقعیت ها ، استفاده از عسل در بخش های بالینی بسیار توصیه می شود.

 

قیمت عسل طبیعی در سال 1399

فروشگاه عسل دژ (عسل طبیعی سبلان) در جهت رفاه حال مشتریان همواره عسل مرغوب و با کیفیت را به قیمت مناسب به دست شما عزیزان می رساند.

قیمت عسل طبیعی به عوامل متعدد بستگی دارد.

تولید : با توجه به اینکه جمع آوری عسل طبیعی توسط زنبور مدت زمان زیادی طول می کشد و در آخر نیز وزن عسل تولیدی کم می باشد لذا برای اینکه به زنبورداران توجیه اقتصادی داشته باشد و رغبت و علاقه به تولید عسل طبیعی داشته باشند طبیعتاً قیمت عسل طبیعی بالا می باشد.

کیفیت : با توجه به اینکه عسل دژ همواره محصولات خود را مورد آزمایش قرار می دهد و نتایج رضایت بخش آزمایشات و از طرفی رضایت عزیانی که از فروشگاه ما خرید نموده اند ، دال بر کیفیت مناسب محصول می باشد.

عرضه : با توجه به اینکه عسل دژ سعی نموده محصول را بدون واسطه در بازار عرضه کند لذا قیمت آن مناسب و اقتصادی می باشد درصورتی که توسط واسطه دست به دست شود قیمت محصول بالا خواهد بود

نوع و محل تولید : عسل شمال کشور رطوبت بیشتری دارد ولی عسل دامنه سبلان غلظت بیشتر و تنوع پوشش گیاهی کوهستانی ، بنابراین عسل طبیعی سبلان از عسل شمال قیمت بیشتری دارد.

عدم سودجویی: در شرایط فعلی جامعه که اوضاع اقتصادی نابسامانی دارد و از طرفی شیوع بیماری کرونا ، عدم سودجویی و قانع بودن به سود کمتر و رعایت حال مشتریان عزیز نیز بر قیمت عسل تأثیر دارد. همواره عسل دژ در جهت رضایت مشتریان قیمت مناسب را در نظر دارد.

خواص عسل طبیعی

۱. درمان آسم

اگر به دنبال داروهای جایگزین برای درمان آسم خود هستید، می توانید عسل را در زندگی روزمره خود جای دهید. خواص عسل برای آسم درمانی بهتر از سایر داروهای گران قیمت معمولی است. عسل به آرامی مخاط موجود در گلو را پاک می کند. مواد معدنی مختلف و محتوای ویتامین عسل مانند منیزیم، منگنز، سلنیوم و اسیدهای آمینه به پاک سازی مجاری در ریه ها و تسکین غشای لوله های برونش کمک می کند.

بهترین راه های استفاده از عسل برای درمان آسم ترکیب آن با یکی از عناصر زیر می باشد:

 • آب

 • لیمو

 • دارچین

 • میخک

  ۲. تقویت انرژی بدن

  استفاده از عسل به عنوان یک روش درمانی به نام "آپی تراپی" است و شامل درمان هایی می باشد که انرژی را بازیابی می کند، استقامت بدنی را تقویت می کند و سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد. به همین دلیل است که سال هاست متخصصان رژیم های ورزشی توصیه می کنند ورزشکاران عسل خام را در وعده های غذایی قبل از ورزش یا میان وعده خود قرار دهند. مضافاً اینکه با استفاده از عسل  سیستم ایمنی افزایش یافته  و بدن  در مقابل انواع ویروسها بویژه ویروس کرونا مقاوم و ایمن می گردد.

  ۳. درمان قند خون

  دیابت یک بیماری است که امکان دارد هر فردی تجربه کند، سیستم کار لوزالمعده مختل می شود و نمی تواند انسولین خوبی در بدن تولید کند. انسولین برای تنظیم سطح قند خون در بدن مفید است، زیرا مقدار زیاد قند در بدن خوب نیست. آزمایش های مکرر اثبات کرده که عسل طبیعی حاوی ماده اکسید کننده ای است که فرآیند جذب قند در خون را آسان می کند و نمی گذارد درصد قند در خون بالا رود. بر خلاف اینکه عسل تقلبی برای افراد مبتلا به دیابت مضرر می باشد ، عسل طبیعی کاملاً مفید بود و حتی موجب درمان نیز می شود.

  ۴. بهبود مشکلات پوستی

  عسل به عنوان یک مرطوب کننده پوست، لایه بردار، منبع آنتی اکسیدان، درمان طبیعی آکنه و جوان سازی پوست مورد استفاده قرار گرفته است. این ماده دارای خاصیت ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد قارچی است که آن را علاوه بر پتانسیل عالی برای یک رژیم غذایی، به عنوان یک داروی طبیعی مراقبت از پوست به اثبات رسانده است. عسل دژ (عسل طبیعی سبلان) یکی از عسل های مناسب برای ماسک صورت و لطافت پوست می باشد.

  ۵. خواص عسل برای درمان سرفه

  در بیشتر موارد، سرفه های حاد در اثر سرماخوردگی یا ویروس آنفولانزا یا برونشیت ایجاد می شود و حدود سه هفته ادامه خواهد داشت. از آنتی بیوتیک ها می توان برای درمان عفونت های ناشی از باکتری ها استفاده کرد. با این حال ، بیشتر سرفه های حاد ناشی از ویروس هایی هستند که به آنتی بیوتیک ها نیاز ندارند. محققان در سال ۲۰۱۲ خاطر نشان كردند كه عسل حاوی بیش از ۱۸۱ ماده طبیعی مختلف است و تاکید می کنند كه خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد میكروبی آن دلیل اصلی كمك به تسكین سرفه است.

  ۶. درمان رفلاکس معده

  بسیاری از متخصصین درمان خانگی معتقدند که عسل به بهبود مری کمک می کند و علائم سوزش سر دل را کاهش می دهد. هزاران سال از عسل در داروهای آیورودا برای معالجه انواع بیماری ها استفاده شده است. عسل دژ (عسل طبیعی سبلان)  در درمان بیماری های گوارشی مخصوصا رفلاکس معده بسیار موفق عمل کرده است.

  ۷. خواص عسل برای زخم ها و له شدگی

  در طی چند دهه گذشته، استفاده بالینی از عسل به عنوان یک درمان زخم موضعی تجدید حیات شده است. مجموعه ای از شواهد این گفته را پشتیبانی می کند، نشان می دهد که عسل باعث بهبود زخم ها می شود، باکتری ها را می کشد و pH زخم را کاهش داده، التهاب مزمن را کاهش می دهد و باعث افزایش نفوذ فیبروبلاست می شود. در پاره ای موارد پوست و ماهیچه در اثر له شدگی امکان بخیه زدن وجود ندارد لذا محل له شدگی را با عسل طبیعی به آرامی آغشته نموده و پانسمان می نمایند این امر در مدت زمان اندک موجب بهبود زخم می شود.

  هزاران سال است که از عسل به عنوان درمان زخم توسط فرهنگ های بومی سراسر جهان استفاده می شود. یافته های باستان شناسی و آثار مکتوب اولیه نشان می دهد که زخم ها توسط مصریان، یونانیان و رومیان باستان با عسل درمان می شدند.

  ۸. کمک به رفع بی خوابی

  دانشمندان بر این باورند که مصرف غذاهای سرشار از تریپتوفان و غذاهایی که به تولید طبیعی سروتونین و تریپتوفان بدن کمک می کنند ممکن است راه حلی برای رفع بی خوابی باشد. اهمیت هورمون سروتونین در این است که هنگام خواب، مغز آرام می کند. عسل در درمان بی خوابی مؤثر است، زیرا حاوی اسید آمینه تریپتوفان است که به مقابله با بی خوابی کمک می کند.

  ۹. مبارزه با عفونت ها

  در واقع اهمیت فواید عسل در قدیمی ترین ادبیات پزشکی جهان به اثبات رسیده است  و از زمان های بسیار قدیم به عنوان داروی ضد میکروبی و همچنین فعالیت های بهبود زخم شناخته شده است. خاصیت درمانی عسل به این دلیل است که فعالیت ضد باکتریایی را ارائه می دهد، باعث ایجاد شرایط مرطوب زخم می شود و ویسکوزیته بالای آن به تهیه یک سد محافظ برای جلوگیری از عفونت کمک می کند.

  ۱۰. پیشگیری از سرطان

  سرطان یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است که سبک زندگی امروزه و رژیم غذایی در ابتلا به آن نقش بسزایی دارد.  عسل منبع مهمی از ترکیبات فعال زیستی است که از گیاهان به دست می آید و در سال های اخیر مطالعاتی زیادی بر روی خواص عسل برای پیشگیری از سرطان صورت گرفته، در این بررسی ها نقش عسل به عنوان كمك كننده در درمان و پیشگیری سرطان نيز به اثبات رسیده است. پیشگیری بهتر از درمان است با عسل طبیعی خود را درمقابل انواع بیماریها و سرطان ایمن کنید.

  ۱۱. خواص عسل برای درمان آکنه

  عسل سرشار از آنتی اکسیدان است که به مبارزه با التهاب ناشی از باکتری ها کمک می کند. به همین دلیل است که در ساخت ماسک صورت خانگی برای مقابله با آکنه استفاده می شود. زیرا عسل بی خطر می باشد و مهم تر از همه، شما دقیقاً می دانید چه چیزی را در ماسک صورت قرار داده اید.

  ۱۲. جلوگیری از پیری زودرس

  عسل یک مرطوب کننده طبیعی است که با خاصیت آب رسانی خود باعث جلوگیری از پیری زودرس می شود.

 • ضد باکتری: عسل با باکتری ها در سطح پوست مبارزه می کند و برای شیوع جوش های پوستی بسیار مناسب است.

 • لایه بردار: سلول های مرده پوست را از بین می برد تا پوست درخشان تر شود.

 • ضد التهاب: پوست را بهبود می بخشد و به تدریج زخم ها از بین می رود.

  ۱۳. درمان ریزش مو

 • خواص عسل برای مراقبت از مو می تواند موهای شما را درخشان تر کند و باعث نرم تر شدن و سالم ماندن موهای شما شود.

 • از آنجا که عسل یک نرم کننده است، به همین ترتیب قدرت فولیکول های مو که وظیفه رشد مو را دارند را نیز تقویت می کند. تحلیلگران می گویند، استفاده مناسب از شهد درمانی مو می تواند باعث بهبود بقیه فولیکول های مو در رشد مو شود.

 • همه ما می دانیم که عسل تمایل دارد که رطوبت را در پوست سر حفظ کند و با توجه به خواص ضد باکتری و ضد عفونی کننده عسل که باعث می شود پوست سر شما از عفونت یا پسوریازیس در امان بماند، در نتیجه شما از شوره و خارش سر دور می مانید.

  ۱۴. درمان تب یونجه

  علائم تب شامل عطسه، آبریزش بینی و پف چشم است. داروهای زیادی وجود دارد که ادعا می کنند علائم را درمان می کنند که برخی از آنها بهتر از سایر داروها عمل می کنند. یک راه حل محبوب، خوردن عسل است که حتما باید خام و ارگانیک باشد. تب یونجه هر تابستان، هنگامی که گیاهان شروع به انتشار گرده ها در هوا می کنند، ظاهر شده و باعث می شود که برخی افراد دچار حساسیت شوند.

  سایر خواص عسل طبیعی

 • تنظیم کننده قند خون

 • درمان ناتوانی جنسی

 • خاصیت چربی سوزی

 • خواص آنتی باکتریال

 • بهبود مشکلات گوارشی

 • تقویت حافظه با عسل

 • درمان یبوست با عسل

 • بهبود بیماری قلبی

 • تسکین دندان درد

 • درمان روماتیسم

 •  تقویت لثه

 •  افزایش رشد در کودکان

 • رفع سنگ کلیه

  عوارض جانبی مصرف عسل:

 • مصرف زیاد عسل در دوران بارداری ممکن است قند خون مادر را دچار مشکل کند، پس باید عسل را در حد تعادل و نیاز بدن با مشورت پزشک متخصص خود مصرف کنید.

 • همان طور که عسل برای کاهش وزن و دیابت بسیار مفید می باشد. مصرف زیاده از حد آن باعث افزایش وزن و ابتلا به دیابت می شود، پس در مقدار مصرف آن دقت کنید.

 • حتما به این نکته دقت کنید که عسل را به کودکان زیر دو سال ندهید، زیرا خطر بوتولیسم برای آن ها وجود دارد که منجر به اختلالات عصبی و فلج در نوزادان می شود.

 • افرادی که به فرآورده های زنبورعسل یا خود آن حساسیت دارند با خوردن عسل ممکن است دچار واکنش های آلرژیک شوند.

   

  انواع شربت هایی که می توان با عسل تهیه کرد به ویژه برای روزهای گرم تابستان می توانید از این شربت ها تهیه نموده و بصورت خنک میل نمایید

  شربت عسل (عسل محلول در آب)

  برای آماده کردن شربت عسل کافی است یک یا دو قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آب ولرم مخلوط کرده بعد از خنک شدن می‌توانید چند تکه یخ در آن انداخته و بنوشید.

  سکنجبین

  سرکه‌انگبین یا سکنجبین در واقع نوعی نوشیدنی اصیل و سنتی ایرانی است که از ترکیب سرکه و انگبین (عسل) تهیه می‌شود و معمولا از آن در فصل تابستان همراه با خیار برای پذیرایی در مهمانی‌ها استفاده می‌شود.

  شربت آب‌لیمو با عسل

  یک یا دو قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق چای‌خوری آب‌لیمو ترش در یک لیوان آب ولرم مخلوط کرده و پس از سرد شدن بنوشید.

  شربت عسل لیمو : ضد سرماخوردگی

  لیموترش بعلت داشتن خواص اسیدی ضدعفونی‌کننده قوی است و حتی اگر در مسافرت‌ها به آب آشامیدنی مشکوک هستید و می‌ترسید از آن بنوشید، کافی است چند قطره آب لیموترش را در آن بریزید. آب را کاملاً استرلیزه کرده و میکروب‌های موجود در آب را از بین می‌برد. برای گلودرد بهترین دارو لیموترش است؛ یک قاشق چای‌خوری آب لیموترش را در آب نیم‌گرم بریزید و با آن غرغره کنید ورم گلودرد را برطرف خواهد کرد.

  هم عسل و هم لیمو دارای خواص ضد باکتری و آنتی‌اکسیدانی هستند، در نتیجه مصرف آن‌ها موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. جالب است بدانید که بوعلی سینا پزشک مشهور ایرانی مصرف شربت آب‌لیمو عسل (ترکیب آب‌لیموی طبیعی، عسل و آب) را به عنوان درمان بسیاری از بیماری‌ها به کار می‌برده است.

  شربت عسل و لیمو ترش : کاهش وزن

  رژیم عسل و لیموترش یک راه خانگی خیلی مؤثر برای کاهش وزن است. این رژیم بر پایه‌ی نوشیدن یک لیوان آب گرم به همراه یک قاشق غذاخوری عسل و آب‌لیموی تازه در صبح و با شکم خالی طراحی شده است. چون هر دوی عسل و لیمو در کاهش وزن موثر هستند ترکیب این دو بسیار خوب خواهد شد.

  شربت آب پرتقال با عسل

  الف: نصف لیوان آب پرتقال و نصف آب نارنگی را با مقداری عسل مخلوط نموده و پس از سرد شدن در یخچال با انداختن تکه‌های یخ در آن‌ مصرف نمایید.

  ب: زرده تخم‌مرغ را هم زده و با یک لیوان آب پرتقال مخلوط و مقداری عسل و کمی خامه به آن افزوده مصرف نمایید. می‌توانید از مخلوط کردن آب پرتقال و عسل هم شربت تهیه نمایید.

  پ: نصف لیوان آب سیب را در نصف لیوان پرتقال و قدری عسل مخلوط کرده و در موقع مصرف یک پرتقال برای تزئین در لیوان می‌اندازیم.

  عسل‌ و آب پرتقال : ضد اضطراب

  پرتقال اثر آرام‌بخش دارد و می‌تواند در رفع بی حالی و اضطراب موثر باشد. برای مبارزه با خستگی پرتقال و عسل را با هم مخلوط کنید. عصاره مرکبات، تمرکز و هوشیاری را ارتقا می‌دهد.

  شربت به لیمو  :

  مواد لازم : برگ به لیمو دو قاشق غذاخوری – آب جوش دو لیوان – عسل یک قاشق غذاخوری . طرز تهیه : برگ به لیمو را خرد کنید و به همراه دو لیوان آب جوش در قوری چینی با حرارت  ملایم به مدت سی دقیقه دم کنید پس از خنک شدن، یک سوم لیوان را از آن پر کنید و سپس به آن آب و عسل اضافه کنید و خوب هم بزنید تا محلول یک نواختی بدست بیاید و سپس آن را به آرامی میل کنید . مصرف روزانه‌ی این شربت برای آرامش اعصاب و رفع افسردگی و خستگی بسیار مفید است .

  شربت عسل و شاه توت:

  نصف لیوان آب سرد را با نصف لیوان آب پوره شاتوت مخلوط کنید و مقداری عسل جهت شیرین شدن به آن اضافه کرده ودر آخر مقداری جوز هندی روی آن پاشیده، تکه‌های یخ در لیوان می‌اندازید و مصرف می‌نمایید.

  شیر و عسل:

  عسل به علت داشتن مواد معدنی  اگر همراه شیر مصرف شود یک غذای کامل را تشکیل می‌دهد. بعضی از محققین تاکید می‌کنند که به ۱۲هفته می‌توان به عنوان غذا فقط از شیر و عسل و ویتامین استفاده نمود بدون این‌که در بدن هیچ‌گونه کمبودی از نظر مواد غذایی پدیدار شود. مخلوط شیر و عسل از مغذی‌ترین و شفابخش‌ترین غذاها بوده و مصرف آن برای همه مخصوصأ اطفال بسیار نافع است زیرا سریع الجذب بوده و به آسانی هضم می‌گردد چنانچه دو قاشق غذاخوری عسل را یک لیوان شیر گرم یا سرد حل نموده و بنوشید یک نوشابه بی‌نهایت مقوی و دلچسب است

  دکتر  hay dak فردی که زندگیش را صرف تحقیق عسل و زنبور عسل نمود مدت سه ماه فقط یک لیوان شیر و ۱۰۰ گرم عسل غذای او بود که بعد از این مدت، به جز مختصری کمبود ویتامین c، کوچک‌ترین آثار و عوارض و ناراحتی در بدنش دیده نمی‌شد.

  پالوده توت‌فرنگی با عسل:

  نیم کیلوگرم توت‌فرنگی را بعد از له کردن با چنگال با قدری عسل مخلوط و بعد از سرد شدن مصرف نمایید.

   شربت عسل و توت‌فرنگی:

  یک لیوان شیر را با نصف لیوان توت‌فرنگی له شده و قدری عسل مخلوط کرده و پس از افزودن مقدار کمی نمک خوب به هم زده و تناول نمایید.

  شربت سیب و پرتقال عسل:

  نصف لیوان آب سیب را در نصف لیوان آب پرتقال و قدری عسل مخلوط کرده و بعد از خنک شدن و در موقع مصرف یک پر پرتقال برای تزئین در لیوان میاندازیم.

  شربت آب هندوانه با عسل:

  شربت آب هندوانه با عسل که با مخلوط کردن آب هندوانه و عسل بدست می‌آید در تابستان شربت بسیار گوارایی است

  شربت‌ عسل و مرکبات: تسکین گلودرد وآنفولانزا

  به منظور کاستن از سرفه و گلودرد و نیز در بعضی مواقع جهت پیشگیری از گسترش سرماخوردگی ترکیب عسل و مرکبات مثل : لیموی کوچک، پرتقال، لیموی بزرگ، نارنگی بسیار مفید خواهند بود. این ترکیب خاصیت ضد التهابی دارد و منجر به بهبود گلودرد می‌شود.

  شربت عسل و آب نارگیل : استحکام عضلات

  نارگیل یکی از غنی‌ترین منابع خوراکی برای الکترولیت‌ها، کلر، پتاسیم و منیزیم است که البته مقداری هم سدیم و پروتئین دارد. محتوای بالای پتاسیم این میوه آن را به یکی از محافظان قلب و فشارخون تبدیل کرده است. آب نارگیل همچنین حاوی فیبرمحلول، منگنز، کلسیم، ریبوفلاوین و ویتامین C است. الکترولیت‌های نارگیل از، از دست رفتن آب بدن جلوگیری می‌کنند و انرژی مورد نیاز ماهیچه‌ها را تامین می‌کنند.

  شربت عسل و زردچوبه : زخم‌های دهانی

  خواص ضدویروس و ضدباکتری عسل و هم‌چنین خواص متعدد ضدعفونی‌کننده زردچوبه باعث می‌شود ترکیب عسل و زردچوبه به یک ماده‌ی شفابخش دهانی تبدیل شود.

   شربت عسل وسرکه : شست و شوی سینوس‌ها

  در مشکلات سینوس شما احساس خوبی ندارید بینی شما مانند یک شیر آب چکه می‌کند و احساس می‌کنید که سرتان را با یک گیره گرفته‌اند شما با بسته نگه داشتن چشم خود احساس بهتری دارید زیرا آن‌ها باد کرده و دردناک هستند. با استفاده از مخلوط عسل و سرکه سینوس‌های شما تمیز خواهد شد و احساس خوبی به شما دست خواهد داد.

  عسل‌ و آناناس : ترک سیگار

  ترک سیگار منجر به دردهای عضلانی، تحریک‌پذیری شدید عصبی، تشنج و اضطراب می‌شود و این موارد غیرقابل تحمل هستند. ویتامین c درد را کاهش خواهد داد. آناناس سرشار از ویتامین C است و به ترک سیگار کمک می‌کند. جویدن آناناس و خوردن عسل پس از آن، اشتیاق به سیگار را فرو می‌نشاند.

  شربت عسل با عرق بید مشک :

  مواد لازم : عسل یک قاشق غذا خوری – عرق بید مشک چهار قاشق غذاخوری – یک قاشق غذاخوری گلاب – یک لیوان آب سرد . طرز تهیه : عسل را در یک لیوان آب کاملاً حل کنید عرق بید مشک را به آن اضافه کنید و سپس آن را به آرامی میل کنید . این شربت نشاط‌آور ، برای رفع افسردگی موثر و استفاده از آن در فصل گرما بسیار مناسب است .

   شربت عسل با عرق بهار نارنج :

  مواد لازم : عسل یک قاشق غذا خوری – عرق بهار نارج سه قاشق غذا خوری – یک قاشق غذا خوری گلاب – آب سرد یک لیوان . طرز تهیه : عسل را در یک لیوان آب کاملاً حل کنید عرق بهار نارنج و گلاب را به آن اضافه کنید و سپس آن را میل کنید . این شربت برای آرامش اعصاب بسیار مفید است. برای داشتن خوابی راحت یک لیوان از آن را قبل از خواب به آرامی و جرعه جرعه میل کنید طوری که نوشیدن آن ده دقیقه به طول انجامد .

   شربت عسل با عرق نعناع :

  مواد لازم : عسل یک قاشق غذاخوری – عرق نعناع پنج قاشق غذاخوری – یک قاشق غذاخوری گلاب – آب سرد هم یک لیوان . طرز تهیه : عسل را در یک لیوان آب کاملاً حل کنید و عرق نعناع و گلاب را به آن اضافه کنید و سپس آن را به آرامی میل فرمایید . این شربت باعث آرامش دستگاه گوارش می‌شود و برای رفع نفخ معده و روده بسیار مفید است .

  شربت عسل با عرق بهار نارنج و فرنجمشک :

  مواد لازم : عسل یک قاشق غذاخوری – عرق بهار نارنج چهار قاشق غذاخوری – یک قاشق غذا خوری گلاب – تخم فرنجمشک یک قاشق مربا خوری – آب سرد هم یک و نیم لیوان . طرز تهیه : عسل را در یک و نیم لیوان آب کاملاً حل کنید فرنجمشک را به آن اضافه کنید و به آرامی آن را هم بزنید تا به مرور لعاب‌دار شود حال عرق بهار نارنج و گلاب را به شربت اضافه کنید و سپس آن را به آرامی میل کنید . این شربت آرام‌بخش است و نوشیدن آن صبح ناشتا و شب هنگام خواب بسیار مناسب است .

  شربت عسل با عرق کاکوتی :

  مواد لازم : عسل یک قاشق غذاخوری – عرق کاکوتی چهار قاشق غذاخوری – گلاب یک قاشق غذاخوری – آب سرد یک لیوان . طرز تهیه : عسل را در لیوان آب کاملاً حل کنید و عرق کاکوتی و گلاب را به آن اضافه کنید و سپس آن را به آرامی میل کنید . این شربت برای تقویت معده ، افزایش اشتها و ضد عفونی کردن مجاری تنفسی ، تقویت بینایی و … بسیار مفید است .

  شربت عسل با عرق نعناع و کاسنی :

  مواد لازم : عسل یک قاشق غذا خوری – عرق نعناع سه قاشق غذاخوری – عرق کاسنی دو قاشق غذاخوری – گلاب یک قاشق غذاخوری – آب سرد هم یک لیوان . طرز تهیه : عسل را در لیوان آب کاملاً حل کنید، عرق کاکوتی، عرق کاسنی و گلاب را به آن اضافه کنید و سپس آن را به آرامی میل کنید . این شربت برای تقویت قلب، کبد، کلیه، بینایی و همچنین ضد عفونی کردن خون و رفع ناراحتی‌های روحی و خستگی روزانه بسیار مفید است .

   شربت عسل با تخم شربتی :

  مواد لازم : عسل یک قاشق غذاخوری – آب زعفران یک قاشق غذاخوری – گلاب یک قاشق غذا خوری – تخم شربتی یک قاشق مربا خوری – آب سرد یک و نیم لیوان . طرز تهیه : عسل را در یک و نیم لیوان آب کاملاً حل کنید و تخم شربتی را به آن اضافه کنید و به آرامی هم بزنید تا به مرور لعاب‌دار شود گلاب و زعفران را به شربت اضافه کنید و سپس به آرامی آن‌را میل کنید . این شربت آرام‌بخش، برای تقویت حافظه فوق‌العاده مفید است، همچنین برای رشد کودکان و رفع لکنت زبان آن‌ها مفید است.

  شربت آلبالو :

  مواد لازم : آلبالوی رسیده و بدون هسته یک کیلو گرم – عسل پانصد گرم – آب سرد به مقدار لازم . طرز تهیه : آلبالوها را بشویید و در صافی قرار دهید تا آب آن‌ها کاملاً کشیده شود سپس هسته‌ی آن‌ها را جدا کنید به همراه عسل در مخلوط کن کاملاً مخلوط کنید. حال ماده‌ی اولیه شربت آماده است . یک سوم لیوان را از این شربت پر کنید و سپس به آن آب اضافه کنید و خوب هم بزنید تا محلول یکنواختی به دست آید و سپس آن‌را به آرامی میل کنید . این شربت املاح و ویتامین‌های مختلفی دارد و برای رفع ناراحتی‌های کبدی و گوارشی غلظت خون و چربی خون بسیار مفید است .

  شربت انبه :

  مواد لازم : انبه ی رسیده و سالم و درشت یک عدد – عسل دو قاشق غذاخوری – آب دو لیوان . طرز تهیه : انبه را پوست کنده و هسته ی آن را جدا کنید سپس آن را به همراه عسل و آب در مخلوط کن کاملاً مخلوط کنید تا یکنواخت شود . این شربت بسیار خوشمزه و گواراست و در صورتی که به همراه یک قاشق غذاخوری روغن زیتون میل شود برای تقویت بینایی بسیار مفید است .

  شربت سرکه و عسل

  از عسل و سرکه ترکیبی درست می‌کنند که دو برابر عسل و یک برابر سرکه است که اکسی مل نام دارد . بسیار خوشمزه بوده و مصرف طبی دارد .

  شربت عسل، گلاب و زعفران

  از نظر طب سنتی ایران عسل و گلاب طبیعتی گرم و تر و زعفران طبیعتی گرم و خشک دارد. خواص:

 • این نوشیدنی سطح انرژی و ایمنی بدن را بالا می‌برد.

 • این شربت به علت خواص گلاب احساس آرامش و آسودگی را در شما به وجود می‌آورد.

 • این نوشیدنی به علت وجود زعفران دم کرده، نشاط‌آور است.

 • به علت وجود آنتی‌اکسیدان بالا درعسل این نوشیدنی ضد پیری است.

 • این نوشیدنی سرشار از آنتی‌اکسیدان است و بر اساس تحقیقات پزشکی ثابت شده است که مواد آنتی‌اكسیدان موجود در زعفران دارای خواص ضد سرطان است.

  موارد منع مصرف:

  خوردن این شربت به علت وجود زعفران در آن برای خانم‌های باردار توصیه نمی‌شود.

 

عسل طبیعی سبلان

عسل دژ

 


مقایسه