Theme Options

Theme color
Background Image body:
همه شاخه ها
منو

فواید سلامتی عسل خام چیست؟

مردم صدها سال است که در طب سنتی از عسل خام استفاده می کنند. این ماده شیرین و طبیعی ممکن است حاوی عناصر سلامتی باشد که عسل فرآوری شده آن را ندارند.

عسل طیف وسیعی از مزایای سلامتی را ارائه می دهد. عسل خام که مستقیما از زنبور عسل تهیه می شود حاوی گرده زنبور سالم ، بره موم زنبور عسل و مقدار زیادی آنتی اکسیدان است.

تحقیقات تأیید نکرده اند که عسل خام دارای مزایای سلامتی بیشتری نسبت به عسل معمولی است ، اما برخی افراد بر این باورند که فرآوری و پاستوریزه شدن که عسل معمولی تحت آن است ، بسیاری از عناصر مفید را کاهش می دهد. برخی معتقدند به همین دلیل عسل خام مزایای سلامتی بیشتری نسبت به عسل معمولی دارد.

در این مقاله ، ما مزایای سلامتی عسل خام و عسل معمولی را با هم مقایسه می کنیم.

عسل خام چیست؟

عسل یک مایع شیرین و طلایی است که توسط زنبور عسل ساخته شده است. زنبورهای عسل عسل خود را در فنجان های شش ضلعی کوچک و کوچک به نام لانه زنبوری ذخیره می کنند. عسل خام مستقیم از لانه زنبوری می آید.

عسل از کندو حاوی گرده زنبور عسل ، موم زنبور عسل و بخش هایی از زنبورهای مرده است. تولید کنندگان عسل معمولاً عسل خام را از طریق فیلتر عبور می دهند تا بیشترین میزان ناخالصی را از بین ببرد ، اما بعضی از آنها بطور کلی باقی می مانند. خوردن آن هنوز هم بی خطر است.

برخلاف عسل خام ، عسل معمولی تحت فرآیند پاستوریزاسیون قرار می گیرد. این بدان معنی است که تولید کنندگان آن را گرم کرده اند تا سلول های مخمر را از بین ببرد که می تواند بر طعم آن تأثیر بگذارد ، ماندگاری آن را افزایش داده و شفاف تر و جذاب تر به نظر برسد. اما پاستوریزاسیون ممکن است بر تعداد مواد مغذی موجود در عسل تأثیر منفی بگذارد.

برخی شواهد تاریخی تخمین می زنند كه انسان بیش از 8000 سال از عسل استفاده كرده است. در زمان های قدیم مردم از عسل خام استفاده می کردند اما امروزه بیشتر مردم از عسل پاستوریزه استفاده می کنند.

عسل به طور طبیعی خواص درمانی زیر را ارائه می دهد:

• عمل ضد باکتریایی

• اثرات ترمیم زخم

• آنتی اکسیدان های رژیمی

• اثرات ضد التهابی

عسل خام همچنین حاوی گرده زنبور عسل و بره موم زنبور عسل است که ماده ای چسبنده و چسبنده مانند زنبورها برای نگه داشتن کندو در کنار هم هستند. عسل معمولی ممکن است حاوی همان سطوح بره موم زنبور و گرده زنبور عسل به عنوان عسل خام نباشد.

بررسی سال 2017 در مورد عسل و یک بررسی 2015 در مورد گرده زنبور عسل مبنی بر اینکه پروپول زنبور و گرده زنبور عسل می تواند خواص ضد التهابی ، آنتی اکسیدانی ، ضد باکتری و ضد سرطان را ارائه دهد.

بخش های زیر هفت مزیت سلامتی مبتنی بر شواهد از عسل خام را بررسی می کند.

1. اثرات آنتی اکسیدانی

محققان بر این باورند که برخی از فواید اصلی سلامتی از عسل ناشی از آنتی اکسیدان آن است.

عسل طبیعی حاوی مجموعه ای از ترکیبات است که به عنوان آنتی اکسیدان ها از جمله فیتوشیمیایی ها ، فلاونوئیدها و اسید اسکوربیک عمل می کنند.

آنتی اکسیدان ها با جابجایی رادیکال های آزاد باعث کاهش استرس اکسیداتیو در بدن می شوند. دانشمندان استرس اکسیداتیو را به طیف وسیعی از شرایط سلامتی مزمن ، از جمله بسیاری از سرطان ها پیوند داده اند. با خوردن یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ، افراد می توانند خطر ابتلا به بیماری مزمن را کاهش دهند.

برخی معتقدند پاستوریزاسیون باعث کاهش تعداد آنتی اکسیدان های موجود در عسل می شود ، به این معنی که عسل پاستوریزه ممکن است مزایایی مشابه عسل خام نداشته باشد.

تحقیقات خاصی در مورد چگونگی تأثیر پاستوریزاسیون بر آنتی اکسیدان های موجود در عسل صورت نگرفته است ، اما مطالعات نشان می دهد که گرم کردن سایر غذاها می تواند محتوای آنتی اکسیدانی آنها را کاهش دهد.

2. تغذیه

عسل حاوی مواد مغذی خاصی است که می تواند آن را علاوه بر سلامتی به رژیم غذایی تبدیل کند.

تغذیه و ترکیب شیمیایی دقیق عسل خام بین کشورها و محیط های مختلف متفاوت است و تا حدودی به نوع گلهایی که زنبورها شهد خود را جمع می کنند بستگی دارد. صرف نظر از این عوامل ، عسل هنوز حاوی ترکیبات سالم مانند آنتی اکسیدان ها ، اسیدهای آمینه و ویتامین ها است.

یک قاشق غذاخوری یا 21 گرم (گرم) عسل خام حاوی 64 کالری و 16 گرم شکر است. این مقادیر ممکن است بین مارکها و دسته ها متفاوت باشد.

عسل طبیعی به طور طبیعی حاوی مقادیر کمی از ویتامین ها و مواد معدنی زیر است:

• نیاسین

• ریبوفلاوین

  • اسید پانتوتنیک

• کلسیم

• منیزیم

• منگنز

• پتاسیم

• فسفر

  • فلز روی

عسل به طور طبیعی حاوی شکر است. کمی بیشتر از نیمی از قند موجود در عسل فروکتوز است. تحقیقات فروکتوز را با مشکلات مختلف سلامتی مرتبط کرده است.

با این حال ، حتی با وجود مقدار فروکتوز آن ، عسل ممکن است گزینه سالم تری نسبت به شکر جدول باشد. برخی تحقیقات حاکی است که عسل ممکن است در برابر دیابت اثر محافظتی داشته باشد و برخی از انواع عسل ممکن است به بهبود سطح کلسترول کمک کند.

افرادی که به دیابت مبتلا هستند و یا رژیم های محدود کننده قند دارند ، می توانند عسل را با اعتدال بخورند تا از تغییرات قابل توجه در سطح قند خون خودداری کنند. عسل خالص دارای شاخص گلیسمی (GI) 58 است ، بدین معنی که بر میزان قند خون تأثیر متوسط ​​دارد. در اینجا با مقیاس GI آشنا شوید.

3. عمل ضد باکتریایی

عسل یک ماده ضد باکتری و ضد میکروبی طبیعی است. این ماده حاوی پراکسید هیدروژن و گلوکز اکسیداز است و سطح pH پایینی نیز دارد ، به این معنی که می تواند باکتری ها و قارچ های مضر را از بین ببرد. همچنین به دلیل ترکیب شیمیایی بی نظیر ، به رشد مخمر یا باکتری ها کمک نمی کند.

به دلیل عمل ضد باکتریایی ، افراد می توانند از آن برای پاکسازی زخم ها استفاده کنند ،

تحقیقات نشان داده است که عسل مانوکا ، که نوعی عسل خام است ، می تواند عوامل بیماری زا را از بین ببرد از جمله:

  • Escherichia coli یا E. coli ، باکتری است که باعث مسمومیت غذایی و عفونت زخم می شود

• استافیلوکوکوس اورئوس یا S. aureus ، میکروبی که باعث عفونت های پوستی می شود

• هلیکوباکتر پیلوری یا H. پیلوری ، باکتری که باعث ایجاد زخم معده و گاستریت مزمن می شود

4- ترمیم زخم

مطالعات بیشماری نشان می دهد که عسل به خوبی پانسمان بهبود زخم عمل می کند.

یک بررسی تأیید می کند که عسل به دلیل خاصیت ضد باکتری ، ضد التهابی و آنتی اکسیدان در بهبود زخم ها مفید است. برخی شواهد همچنین حاکی از آن است که عسل خاصیت ضد ویروسی و ضد قارچ دارد.

همچنین عسل اسیدی است که به آزادسازی اکسیژن از زخم و بهبود بهبودی کمک می کند.

عسل خام را مستقیماً بریدگی و بریدگی جزئی بمالید ، سپس گاز یا بانداژ را روی زخم قرار دهید. از طرف دیگر ، مردم می توانند محصولات عسل مانوکا را برای مراقبت از زخم در برخی داروخانه ها خریداری کنند ، یا بین مارک های آنلاین انتخاب کنند. عسل طبیعی سبلان نیز دارای چنین خاصیتی می باشد و می توانید آن را از فروشگاه آنلاین عسل دژ تهیه نمایید.

5- تسکین سرفه ها

مطالعات متعددی نشان داده اند كه عسل ممكن است به همان اندازه یا مؤثرتر از برخی داروهای ضد سرفه (OTC) باشد. بسیاری از داروهای سرفه برای کودکان خردسال بی خطر نیست ، بنابراین عسل ممکن است جایگزین مناسبی برای کودکان بالای یک سال باشد.

یک فراتحلیل نشان می دهد که عسل ممکن است روشی مؤثر برای کاهش شدت و دفعات سرفه شبانه کودک فراهم کند. یک مطالعه در مقیاس کوچک نشان داد که یک شیر و یک نوع مخلوط عسل سرفه های کودکان را به همان اندازه داروی OTC تسکین می دهد.

برای تسکین سرفه ، یک قاشق چایخوری عسل خام مصرف کنید و از مایعات یا غذاهای دیگر در نتیجه خودداری کنید تا اجازه دهید عسل گلو را بپوشاند.

6. درمان اسهال

عسل خام ممکن است تأثیر تسکین دهنده در هضم داشته باشد و به علائم اسهال کمک می کند.

یک مطالعه روی 150 کودک مبتلا به گاستروانتریت حاد نشان داد که افرادی که عسل با محلول ریویید دهان از بدن دریافت کرده اند نسبت به افرادی که عسل دریافت نکردند ، بهبودی بهتری از اسهال دارند. کودکانی که عسل دریافت کرده اند کمتر از روده حرکت کرده و سریعتر از بیماری بهبود می یابند.

برای کمک به درمان اسهال خفیف ، یک قاشق چایخوری عسل خام مصرف کنید یا عسل را با یک نوشیدنی مخلوط کنید. از مصرف زیاد عسل خودداری کنید زیرا قند اضافی می تواند اسهال را بدتر کند.

7. محافظت از مغز

برخی شواهد نشان می دهد که عسل ممکن است دارای قدرت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی باشد که می تواند به نفع مغز باشد. یک مطالعه حیوانی نشان داد موش هایی که عسل مصرف می کردند از صدمه به مغز ناشی از قرار گرفتن در معرض سرب محافظت می کنند.

بعلاوه ، یک بررسی می گوید که عسل خام ممکن است حاوی موادی باشد که به مبارزه با التهاب در هیپوکامپ ، بخشی از مغز درگیر در حافظه کمک می کند.

  

خطرات

تا زمانی که فردی به گرده زنبور عسل حساسیت نداشته باشد ، عسل خام به طور کلی از مصرف آن بی خطر است.

مراکز کنترل و محافظت از بیماری ها (CDC) می گویند که افراد به دلیل خطر ابتلا به بوتولیسم نوزادان نباید به نوزادان زیر 1 سال عسل بدهند. عسل از 1 سالگی به بعد در امان است. این هم برای عسل خام و هم به طور مرتب صدق می کند.

انتخاب نوع مناسب عسل

عسل خام دارای لیبل خواهد بود که می خواند "عسل خام". اگر برچسب کلمه "خام" را درج نکند یا مستقیماً از یک کشاورز یا زنبوردار وارد نشود که بتواند خام بودن آن را تأیید کند ، تولیدکننده احتمالاً آن را پاستوریزه کرده است. عسل خام را می توانید از فروشگاه عسل دژ تهیه نمایید

این برچسب همچنین ممکن است نوع گلهایی را نشان دهد که زنبورها برای تهیه آن عسل گرده افشانی می کنند. نوع گل میزان طعم ، رنگ و آنتی اکسیدان و ویتامین عسل را تعیین می کند.

بسیاری از انواع عسل های پاستوریزه دارای برچسب هایی هستند که می خوانند "عسل خالص". دیگران ممکن است بگویند "عسل شبدر" یا ممکن است اظهار کنند که از یک منطقه محلی آمده اند. حتی محصولات با عنوان "عسل ارگانیک" ممکن است خام نباشند ، زیرا برخی از تولید کنندگان عسل آلی را پاستوریزه می کنند.

برخی از محصولات عسل فرآوری شده حاوی شربت ذرت فروکتوز بالا یا سایر مواد افزودنی هستند. برچسب را بررسی کنید تا مطمئن شوید عسل خالص است.

عسل خام در سالهای اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده است و مردم هم اکنون می توانند آن را از بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی و مواد غذایی خریداری کنند. بازارهای کشاورزان نیز عسل خام را می فروشند ، گاهی اوقات مستقیماً از زنبوردار.

فروشگاه های آنلاین طیف گسترده ای از مارک های عسل خام و عسل معمولی را ارائه می دهند.

وقتی عسل خام به "شکر" تبدیل شود

عسل خام ممکن است پس از چند ماه ذخیره سازی ، متبلور شود. این بدان معنی است که عسل بافتی غلیظ یا شکر مانند پیدا می کند. عسل متبلور برای خوردن بی خطر است و همان طعم را دارد.

برای اینکه دوباره مایع عسل درست شود ، از یک روش گرمایش ملایم استفاده کنید:

1. یک قابلمه آب بجوشانید و آن را از روی حرارت بردارید.

2. ظرف عسل را درون آب داغ قرار دهید. اجازه ندهید که آب به بالای ظرف عسل برسد تا از آلودگی آن جلوگیری شود.

3. ظرف ظرف عسل را بعد از چند دقیقه بردارید. اگر هنوز جامد یا متبلور است ، روند را تکرار کنید.

عسل خام مایکروویو را از مایکروویو استفاده نکنید و آن را مستقیماً در آب جوش یا بالای اجاق گاز داغ قرار دهید ، زیرا این ممکن است برخی از مواد مغذی آن را از بین ببرد.

خلاصه

عسل خام ممکن است حاوی مواد مغذی باشد که عسل معمولی آن را ندارد. این بدان معنی است که عسل خام به طور بالقوه می تواند مزایای سلامتی بیشتر یا قدرتمند تری داشته باشد. با این حال ، تحقیقات این موضوع را تأیید نکرده است.

عسل خام ممکن است حاوی عناصر اضافی مانند گرده زنبور و پروپولیس زنبور عسل باشد که می تواند خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی دیگری نیز داشته باشد.

تحقیقات در مورد استفاده های دارویی از عسل خام امیدوار کننده است. مطالعات در مورد خواص درمانی و تغذیه ای آن نشان می دهد که عسل خام ممکن است شیرین کننده تر از قند باشد.

منبع: Medical News Today

 عسل طبیعی سبلان

شهد عسل طبیعی سبلان

عسل دژ

عسل طبیعی بهار نارنج

شهد عسل طبیعی بهار نارنج

بره موم

شهد عسل

گرده گل

ژل رویال

عسل چهل گیاه

عسل سوغات اردبیل


مقایسه