Theme Options

Theme color
Background Image body:
همه شاخه ها
منو

شهد عسل طبیعی سبلان - یک کیلویی

1,450,000 ریال

محصول جدید

18 قلم

عسل طبیعی  ساوالان (سبلان) 

1- میزان ساکارز : زیر 2%

2- قندهای احیا کننده قبل از هیدرولیز : 75%

3- هیدروکسی متیل فورفورال HMF : زیر 15%

بسته بندی شیشه یا پت برای شهد عسل 

برای مسافت های طولانی بدلیل جلوگیری از شکستگی بطری در داخل پت ارسال می شود.

ارسال رایگان

پرداخت الکترونیک پاسارگاد
پرداخت الکترونیک پاسارگاد

افزودن به لیست دلخواه

خواص عسل

عسل به طور کلی یک ترکیب محلول در آب بسیار غلیظ قندی است. مهم‌ترین قندهای عسل فروکتوز، گلوکز و ساکاروز است. در مجموع یک کیلوگرم عسل 3250 کالری حرارت و انرژی دارد. عسل به لحاظ داشتن برخی مواد تخمیری در تبادلات غذایی و کمک به هضم غذا بالاترین مرتبه را در میان غذاها دارد، از این دسته مواد می‌توان به آمیلاز، اینورتاز، کاتالاز و پراکسیداز اشاره کرد. تعدادی از ویتامین‌های اصلی هم در عسل وجود دارند اما مقدار آن‌ها قابل توجه نیست. میزان املاح معدنی در انواع مختلف عسل متفاوت است و عسل‌های تیره املاح معدنی بیشتری دارند که مهمترین آن‌ها کلسیم، پتاسیم، سدیم، منگنز، آهن، مس، فسفر، منیزیم و گوگرد است. عسل دارای انواع پروتئین‌، اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی مثل اسید فرمیک و مشتقات کلروفیل و مقداری آنزیم و رایحه‌های معطر است.

عسل درمانی

عسل نه تنها به عنوان یک محصول غذایی بلکه در سلامتی که در طب سنتی توصیف شده است و همچنین به عنوان یک درمان جایگزین برای شرایط کلینیکی اعم از بهبود زخم تا درمان سرطان استفاده می شود. هدف از این بررسی تأکید بر توانایی عسل و کثرت آن در جنبه های دارویی است. به طور سنتی از عسل در معالجه بیماری های چشم ، آسم برونش ، عفونت گلو ، سل ، تشنگی ، سکسکه ، خستگی ، سرگیجه ، هپاتیت ، یبوست ، آلودگی کرم ، شمع ، اگزما ، بهبود زخم ها و زخم ها استفاده می شود و به عنوان ماده مغذی مکمل مورد استفاده قرار می گیرد . ترکیبات عسل اثرات آنتی اکسیدانی ، ضد میکروبی ، ضد التهابی ، ضد پلاسما ، ضد سرطان و ضد متاستاز دارند. شواهد بسیاری حاکی از استفاده عسل در کنترل و درمان زخم ها ، دیابت قندی ، سرطان ، آسم و همچنین بیماری های قلبی عروقی ، عصبی و دستگاه گوارش است. عسل نقش مهمی در درمان بیماری با خواص فیتوشیمیایی ، ضد التهابی ، ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی دارد. فلاونوئیدها و پلی فنول ها ، که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند ، دو مولکول اصلی فعال زیستی موجود در عسل هستند. طبق ادبیات علمی مدرن ، عسل ممکن است مفید باشد و دارای اثرات محافظتی در معالجه بیماریهای مختلفی مانند دیابت قندی ، تنفسی ، دستگاه گوارش ، قلب و عروق و سیستم عصبی باشد ، حتی در معالجه سرطان نیز مفید است زیرا بسیاری از انواع آنتی اکسیدان موجود است. در پایان ، عسل می تواند به عنوان یک درمان طبیعی برای اهداف دارویی در نظر گرفته شود. شواهد کافی وجود دارد که استفاده از عسل را در مدیریت شرایط بیماری توصیه می کند. براساس این واقعیت ها ، استفاده از عسل در بخش های بالینی بسیار توصیه می شود.

(منبع)

عسل سبلان

حتما تا به حال تعریف عسل سبلان را شنیده اید عسل هایی بی نظیر و خوشمزه با طعم منحصربفرد. استان اردبیل و منطقه سبلان به عسل های خوشمزه اش معروف است چون اردبیل به علت آب و هوای معتدل کوهستانی مملوء از دشت‌ های پونه، گشنیز، گون، آویشن و اقاقیاست و همین چشم اندازها عسل های خوشمزه و باکیفیتی را برای اردبیل به ارمغان آورده است. عسل های این استان طعم های مختلفی دارد و با توجه به گونه گیاهی غالب منطقه عسل عطر و طعم آن گونه گیاهی را بیشتر به خود می گیرد و شامل عسل گون، آویشن، عسل گشنیز و … است که هر کدام از آن ها خاصیت دارویی منحصربفردی دارند مثلا برای زیاد شدن اشتها و از بین رفتن بیماری های عفونی از عسل گشنیز استفاده می شود. فروشگاه اینترنتی عسل سبلان در جهت تسهیل خرید و آنلاین عسل سبلان هم برای تغذیه و هم برای مقاصد دارویی از تولید به مصرف در خدمت مشتریان عزیز می باشد. پیشنهاد ما این است که حتما عسل سبلان را از فروشگاه عسل سبلان تهیه و طعم خواص آن را تجربه کنید

خواص عسل

عسل به طور کلی یک ترکیب محلول در آب بسیار غلیظ قندی است. مهم‌ترین قندهای عسل فروکتوز، گلوکز و ساکاروز است. در مجموع یک کیلوگرم عسل 3250 کالری حرارت و انرژی دارد. عسل به لحاظ داشتن برخی مواد تخمیری در تبادلات غذایی و کمک به هضم غذا بالاترین مرتبه را در میان غذاها دارد، از این دسته مواد می‌توان به آمیلاز، اینورتاز، کاتالاز و پراکسیداز اشاره کرد. تعدادی از ویتامین‌های اصلی هم در عسل وجود دارند اما مقدار آن‌ها قابل توجه نیست. میزان املاح معدنی در انواع مختلف عسل متفاوت است و عسل‌های تیره املاح معدنی بیشتری دارند که مهمترین آن‌ها کلسیم، پتاسیم، سدیم، منگنز، آهن، مس، فسفر، منیزیم و گوگرد است. عسل دارای انواع پروتئین‌، اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی مثل اسید فرمیک و مشتقات کلروفیل و مقداری آنزیم و رایحه‌های معطر است.

درباره عسل

عَسَل(honey) که آن را به فارسی اَنگَبین (همچنین «انگُبین» و «اَنگُوین») گویند، مایعی شیرین و گران‌رو است که زنبورعسل از شهد گل‌ها تولید می‌کند. ویژگی مهم عسل آن است که این مادهٔ طبیعی به دلیل نداشتن آب و به شرط دوری از رطوبت، ماندگاری زیادی دارد و در مدت طولانی فاسد نمی‌شود. عسل به عنوان نگهدارنده برای نگهداری بعضی مواد مورد استفاده قرار می گیرد، مثلاً شاه‌توت را با آن مخلوط می‌کنند و هر چند روز یک بار آن را وارونه می‌کنند تا عسل به همه جای آن برسد و بدین طریق شاه‌توت تا یک سال فاسد نمی‌شود. دیگر آنکه این ماده فقط در صورتی ارزش غذایی خود را از دست می‌دهد که بیش از ۶۰ درجه حرارت ببیند. عسل تنها ماده غذایی طبیعی است که فاسد نمی‌شود. وزن مخصوص عسل حدود ۴/۱ – ۴۲/۱ و pH آن ۷/۳ تا ۵/۴ متغییر است؛ با وجود اینکه عسل یک ماده اسیدی است، ولی به علت شیرینی خاص حالت اسیدی آن محسوس نیست. رنگ عسل باتوجه به سرچشمه اصلی شهد از سفید روشن تا سیاه دگرگون است؛ بنابراین، آنچه به نادرست بین مردم شایع شده‌است که عسل زنبوران مادر (یعنی جمعیت زنبور عسل با ملکه مسن) تیره و غلیظ است، اما عسل زنبوران جوان (یعنی بچه کندوها)، روشن و رقیق است، پایه علمی ندارد. برای نمونه: رنگ عسل اقاقیا، سفید روشن مانند آب است رنگ عسل افرا، لیمویی رنگ رنگ عسل اسپرس، زرد طلایی رنگ عسل انواع میوه‌ها، زرد متمایل به قهوه‌ای رنگ عسل شبدر سرخ، زرد تمایل به قرمز رنگ عسل زیرفون، زرد متمایل به سبز رنگ عسل گل قاصد، زرد تیره رنگ عسل نارون، قهوه‌ای رنگ عسل صنوبر و زبان گنجشک، سبز تیره تا سیاه تولید عسل از جمع‌آوری شهد گیاهان آغاز می‌شود. به اینصورت که زنبور عسل شهد شیرین را از جام گل‌ها جمع می‌نماید وبا تغییر ساختار آنها، آنها را به شکل محلولی عالی، غلیظ و پرانرژی درمی‌آورد. زنبور عسل شهد گیاهان را در هنگام جمع‌آوری، به طور موقت در عسلدان خود ذخیره و در هر نوبت پرواز برای جمع‌آوری شهد، حدود ۴۰ میلی‌گرم شهد را به کندو حمل می‌کند.

نحوه تشخیص عسل

تنها گزینه برای تشخیص عسل طبیعی آزمایش عسل می‌باشد

ترکیبات یک عسل معمولی بدین صورت است: فروکتوز ۳۸٫۲٪ گلوکز ۳۱٪ آب ۱۷٫۱٪ مالتوز ۷٫۲٪ Maltose * کربوهیدرات‌ها Carbohydrates ۵٪–۴/۲ ساکاروز ۵٫۱٪ املاح معدنی، ویتامین، آنزیم ۷–۰/۵٪ Minerals – Vitamins – Enzymes ترکیبات عسل به نوع تغذیه زنبور عسل بستگی دارد که از چه گلی یا گلهایی استفاده کرده است. بهترین راه تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی بوسیله آزمایشگاه است و به طور قطع نمی‌توان به صورت معمولی این تشخیص را انجام داد، اما چند مورد که می‌توان به کمک آن‌ها تقریباً اطلاعاتی بدست آورد موارد زیر هستند: ۱- عسلی که توسط زنبور عسل تولید شده باشد از هنگامی که در دهان قرار می‌گیرد توسط مخاط دهان به خوبی جذب می‌شود ولی عسل‌هایی که دست ساز هستند مانند آب نبات روی زبان مانده و به خوبی جذب نمی‌شوند. ۲- اگر قطره‌ای از عسل طبیعی در لیوان آب سرد ریخته شود، حالت چسبندگی خود را حفظ نموده و به سرعت حل نمی‌گردد ولی اگر قطره یا رشته عسل هنگام ریزش از هم بپاشد، عسل تقلبی یا حاوی مقدار زیادی آب است. ۳- بدون توجه به رنگ عسل طبیعی، نمی‌توان از پشت شیشه آن چیزی را مشاهده نمود ولی عسل تقلبی مانند شیشه رنگی عمل می‌کند و به راحتی می‌توان اشیا را از پشت آن دید. ۴- عسل‌های تقلبی که با گلوکز تجاری تولید می‌شوند هیچ‌گاه شکرک نزده و پیوسته شفاف باقی می‌مانند ولی پس از مدتی مانند نبات رنگی به صورت یک پارچه سفت شده و حتی با چاقو هم نمی‌توان آن‌ها را از ظرف خارج نمود. البته تمام این ترفندها تقریبی هستند، با توجه به اینکه عسل‌ها خیلی مختلف هستند و هر کدام طعم، بو، رنگ و حتی غلظت خودشان را دارند واکنششان به این روش‌ها که نوشته شده یکسان نیست و صد البته که عسل‌های تقلبی هم که روز به روز بهتر می توانند از پس این موارد بر بیایند، پس تنها گزینه برای تشخیص عسل طبیعی آزمایش عسل می‌باشد

ظرف نگهداری عسل

عسل‌های خالص ، درجه یک و با‌کیفیت معمولا دچار فساد میکروبی نخواهند شد. عسل به دلیل غلظت‌های بالای قند، یکی از مواد غذایی است که به طور طبیعی محیط مناسبی برای رشد اغلب میکروارگانیسم‌ها نخواهد بود.

همچنین عسل‌های با کیفیت دارای ترکیبات ضد میکروبی هستند. برخی میکروب‌های قند‌دوست در صورت عدم رعایت شرایط نگهداری و بسته‌بندی ممکن است باعث فساد عسل شوند.

بهترین ظرف برای نگهداری عسل ظروف شیشه‌ای با در‌های محکم و نفودناپذیر به هواست. برای این منظور می‌توانید از ظروف سرامیکی یا حتی پلاستیکی هم استفاده کنید، اما توجه داشته باشید ظروف فلزی به هیچ وجه برای این منظور مناسب نیستند، چرا که فلزات می‌توانند به مرور زمان سبب اکسیداسیون عسل شوند، زیرا عسل طبیعی حاوی مقداری اسید می باشد که از عسلدان زنبور به آن اضافه می شود که این امر موجب خوردگی ظرف فلزی نیز می شود. در صورتی که عسل را در ظروف فلزی خریداری نموده اید آن را به ظروف شیشه ای یا کریستالی انتقال دهید.

عسل را در ظروف شیشه ای با درب محکم (نفوذ ناپذیر هوا) نگهداری نماییدبا این حال استفاده از قاشق‌های فلزی برای برداشتن عسل بلامانع است،چرا که عسل تنها چند ثانیه با سطح فلزی در تماس است. ظرف نگهداری عسل قبلا نباید برای مواد غذایی با بوی شدید استفاده شده باشد به‌خصوص ترشی‌ها یا مرباها.هیچ‌گاه عسل را در نقاط گرم آشپزخانه یا منزل نگهداری نکنید و آن را از منابع حرارت از قبیل گاز یا آون دور نگه دارید. عسل در دماهای 10 تا 21 درجه سانتی‌گراد تازه خواهد ماند.

همچنین محل نگهداری عسل نباید دارای نوسانات دمایی باشد، چرا که عسل تیره شده و عطر و طعم ویژه خود را از دست می‌دهد.عسل را در معرض نور خورشید مثلا در پشت پنجره نگهداری نکنید.

کابینت‌هایی که خیلی باز و بسته نمی‌شوند برای نگهداری عسل مناسب خواهند بود.از نفوذ ناپذیری در ظرف نگهداری عسل اطمینان حاصل کنید و سعی کنید میزان ورود هوا به داخل ظرف را به حداقل برسانید.

طعم عسل می‌تواند با حضور هوا تحت تاثیر قرار بگیرد. همچنین زمانی که عسل در زمان طولانی در معرض هوا قرار بگیرد، می‌تواند رطوبت هوا را جذب کند که با تغییر رنگ و طعم عسل همراه خواهد بود. بنابراین توصیه می شود عسل را در ظروف در بسته نگهداری نمایید.

کریستالیزه شدن عسل (شکرک)

قندهای تشکیل‌دهنده عسل عمدتا از نوع فروکتوز و گلوکز هستند و عسل حدود 70 درصد قند و 20 درصد آب است. گلوکز حلالیت کمی در آب دارد و به مرور زمان از حالت محلول به حالت کریستالی درمی‌آید و این کریستال‌ها به تدریج رشد می‌کنند و تمامی عسلرا فرا می‌گیرند. برای نگهداری عسل لازم نیست آن را در دمای یخچال قرار دهید. زیرا همان طور که در بالا گفته شد عسل خود حاوی مقداری اسید ضعیف می باشد که به عنوان نگهدارنده عمل می کند.

عسل زمانی که در یخچال قرار می‌گیرد سریع‌تر کریستالیزه می‌شود یا اصطلاحا شکرک می‌زند؛ البته در دمای محیط نیز ممکن است این اتفاق بیفتد، اما در مدت زمان‌های خیلی طولانی که از چند هفته تا چند سال بسته به نوع عسل متفاوت است.

تصور عمومی بر این است که عسلی که شکرک زده تقلبی است یا فاسد شده است، اما این یک فرآیند طبیعی است که در عسل‌های خام، خالص و عسل‌هایی که حرارت ندیده‌اند اتفاق می‌افتد. کریستالیزاسیون در برخی عسل‌ها به صورت همگن و یکنواخت رخ می‌دهد و در برخی سبب ایجاد دو لایه شکرک در ته و شفاف در روی ظرف می‌شود. کریستالیزه شدن سبب مات شدن رنگ عسل می‌شود.

اگر ظاهر این عسل کریستالیزه شده را دوست ندارید ظرف عسل را (ترجیحا شیشه‌ای) در یک ظرف آب گرم قرار دهید و به صورت غیر‌مستقیم حرارت داده و سریع آن را هم بزنید. از حرارت دهی مستقیم و شدید آن بپرهیزید، چرا که سبب تیرگی رنگ، از دست رفتن طعم و تشکیل ترکیبات مضر نظیر هیدروکسی متیل فورفورال می‌شود. عسل کریستالیزه را به هیچ وجه در ماکروویوقرار ندهید

خواص درمانی عسل (درمان هفت بیماری)

عسل نه تنها به عنوان یک محصول غذایی بلکه در سلامتی که در طب سنتی توصیف شده است و همچنین به عنوان یک درمان جایگزین برای شرایط کلینیکی اعم از بهبود زخم تا درمان سرطان استفاده می شود. هدف از این بررسی تأکید بر توانایی عسل و کثرت آن در جنبه های دارویی است. به طور سنتی از عسل در معالجه بیماری های چشم ، آسم برونش ، عفونت گلو ، سل ، تشنگی ، سکسکه ، خستگی ، سرگیجه ، هپاتیت ، یبوست ، آلودگی کرم ، شمع ، اگزما ، بهبود زخم ها و زخم ها استفاده می شود و به عنوان ماده مغذی مکمل مورد استفاده قرار می گیرد . ترکیبات عسل اثرات آنتی اکسیدانی ، ضد میکروبی ، ضد التهابی ، ضد پلاسما ، ضد سرطان و ضد متاستاز دارند. شواهد بسیاری حاکی از استفاده عسل در کنترل و درمان زخم ها ، دیابت قندی ، سرطان ، آسم و همچنین بیماری های قلبی عروقی ، عصبی و دستگاه گوارش است. عسل نقش مهمی در درمان بیماری با خواص فیتوشیمیایی ، ضد التهابی ، ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی دارد. فلاونوئیدها و پلی فنول ها ، که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند ، دو مولکول اصلی فعال زیستی موجود در عسل هستند. طبق ادبیات علمی مدرن ، عسل ممکن است مفید باشد و دارای اثرات محافظتی در معالجه بیماریهای مختلفی مانند دیابت قندی ، تنفسی ، دستگاه گوارش ، قلب و عروق و سیستم عصبی باشد ، حتی در معالجه سرطان نیز مفید است زیرا بسیاری از انواع آنتی اکسیدان موجود است. در پایان ، عسل می تواند به عنوان یک درمان طبیعی برای اهداف دارویی در نظر گرفته شود. شواهد کافی وجود دارد که استفاده از عسل را در مدیریت شرایط بیماری توصیه می کند. براساس این واقعیت ها ، استفاده از عسل در بخش های بالینی بسیار توصیه می شود.

(منبع)

عسل و سرشیر (خامه) و در زبان محلی (بال قیماق)

عسل و سرشیر (بال قیماق) معروف ترین محصول و سوغاتی مناطق اطراف سبلان  می باشد.

قیماق (سرشیر گاومیش) به دلیل دارا بودن 60 درصد چربی طبیعی یکی از لذیذترین نوع چربی می باشد و با عسل طبیعی سبلان طعم به یادماندنی و یک وعده غذایی پرانرژی و مقوی می باشد. طرز تهیه قیماق طبیعی بدین صورت است که ابتدا شیر گاومیش را به مدت 20 دقیقه جوشانده و سپس در دمای اتاق سرد می کنند  ، لایه ی چربی روی شیر را با کفگیر جمع کرده و آن را با عسل طبیعی برای وعده صبحانه سرو می کنند.

اگر گذرتان به اردبیل افتاد حتماً طعم عسل طبیعی سبلان و خامه محلی را تجربه کنید

خطر مصرف عسل در کودکان زیر دو سال

عسل یک ماده شگفت‌انگیز و بی‌نظیری است که خواص ارزشمند فراوانی در حفظ سلامتی انسان دارد. امروزه ثابت شده که عسل طبیعی (تصفیه نشده و خالص) علائم آلرژی را کاهش می‌دهد.
در اینجا تعدادی از خواص درمانی عسل را برای شما بیان می‌کنیم.
ـ خواص آنتی‌بیوتیکی (میکروب‌کش) دارد.
ـ داروئی برای درمان ناراحتی‌های معده است. امروزه ثابت شده که عسل از رشد هلیکوباکترپیلوری در معده جلوگیری می‌کند. این باکتری، مسئول اصلی پیدا زخم معده و بسیاری از بیماری‌های معده است.
ـ در درمان بیماری قانقاریا (در این بیماری خون به عضو نمی‌رسد و عضو دچار فساد می‌شود) مفید است که هم از مرگ و هم از قطع عضو جلوگیری می‌کند.
ـ عسل سریع‌تر از پانسمان زخم، سوختگی بدن را درمان می‌کند. با مصرف عسل در هنگام سوختگی بدن، میزان درد، جراحت و کشیدگی بافت کاهش می‌یابد و محل سوختگی سریع‌تر بهبود می‌یابد.
ـ مصرف عسل در افراد مسن، از بروز آب‌مروارید جلوگیری می‌کند.
با این‌همه، هرگز به کودک زیر یک‌سال نباید عسل داد که برای سلامتی او مضر است. دادن عسل به نوزاد زیر یک‌سال باعث بروز مسمومیت ”بوتولیسم“ می‌شود. بوتولیسم در اثر اسپورهای باکتری بوتولینم به‌وجود می‌آید. اسپورهای این باکتری به مقدار زیادی در خاک، گرد و غبار و عسل وجود دارد. اگر این اسپورها توسط افراد بزرگسال بلعیده شوند، تأثیر بدی بر آنها ندارند. ولی اگر وارد بدن نوزاد شوند، در مجرای گوارشی او تکثیر می‌یابند و باعث تولید سم بوتولینم می‌شوند. حتی اگر برای شیرین‌شدن سر پستانک نوزاد، عسل به آن بمالید، این سم را در بدن نوزاد ایجاد خواهد کرد. سم بوتولینم به‌عنوان کشنده‌ترین سم برای انسان شناخته شده است. مقدار کشنده آن یک ده‌میلیونیم میلی‌گرم به‌ازاء هر کیلوگرم وزن بدن است که این مقدار با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود. اگر این مقدار بسیار جزئی وارد جریان خون شود، در کمتر از چند دقیقه با فلج‌کردن عضلات تنفسی، باعث مرگ فرد می‌شود.

دادن عسل به نوزاد زیر یک‌سال باعث بروز مسمومیت ”بوتولیسم“ می‌شود.

دسته بندی های عسل:

عسل شان (لانه زنبوری)

مستقیم از کندوی زنبور عسل پر از کندو که به طور طبیعی توسط زنبورها ذخیره می شود.

عسل مایع (استخراج)

با قطع موم و چرخاندن شان در یک استخراج کننده عسل ، جایی که نیروی گریز از مرکز عسل را از سلول خارج می کند، تهیه می شود.

گلها و رنگ عسل

رنگ و طعم عسل ها بسته به منبع شهد (شکوفه ها) که توسط زنبورهای عسل مورد بازدید قرار گرفته اند متفاوت است. در واقع ، بیش از 300 نوع عسل منحصر به فرد در دنیا وجود دارد که هر کدام از یک منبع گل متفاوت است. رنگ عسل از تقریبا بی رنگ تا قهوه ای تیره متغیر است ، و بسته به مکانی که زنبورهای عسل وزوز و پرواز می کنند ، طعم آن از نظر ملایمی تا شدید متفاوت است. به عنوان یک قاعده کلی ، عسل به رنگ روشن از طعم ملایم تر و عسل به رنگ تیره قوی تر است.

انواع عسل:

اقاقیا  ACACIA

عسل اقاقیا بسیار کم رنگ است. در شکل خالص آن ممکن است به اندازه شیشه مایع روشن باشد. این گیاه دارای رایحه ای ملایم ، شیرین ، با گل و از انواع محبوب عسل است. انتخاب خوبی برای مخلوط کردن با نوشیدنی ها و پخت و پز است ، زیرا با مایعات خوب مخلوط می شود و با طعمی ملایم شیرین می شود.

یونجه ALFALFA

عسل یونجه ، بسیار زیاد در سراسر دنیا از شکوفه های بنفش تولید می شود ، با رنگ و عطر و طعم و عطر کاملاً ملایم و سبک است.

آووکادو AVOCADO

عسل آووکادو از شکوفه های آووکادو در کالیفرنیا و مناطق خاص جمع می شود. عسل آووکادو به رنگ تیره و دارای طعم سرشار از قارچ است.

بلوبری BLUEBERRY

شهد شهیر گلهای سفید ریز از بوته های بلوبری و زغال اخته ، عسلی را تهیه می کند که به طور معمول کهربایی به رنگ روشن و با طعم کاملا خوشمزه است. و در مناطقی خاص تولید می شود.

اکالیپتوس EUCALYPTUS

عسل اکالیپتوس از گیاه اکالیپتوس تولید می شود که حاوی بیش از 500 گونه مجزا و بسیاری از هیبریدها است. همانطور که انتظار می رود با یک گروه متنوع از گیاهان ، عسل اکالیپتوس از نظر رنگ و طعم بسیار متفاوت باشد اما به نظر می رسد که عسل با طعم قوی تر و با کمی رایحه دارویی باشد. در کالیفرنیا تولید می شود.

مانوکا MANUKA

عسل مانوکا ، که در درجه اول در نیوزیلند تولید می شود ، به عنوان یک محصول طبیعی چه از نظر داخلی و چه موضعی روی پوست استفاده می شود. زنبورها شهد را از گلهای بوته مانوکا جمع می کنند که بومی فقط برای نیوزیلند است. فرآیند تهیه عسل توسط محیط بدون آلودگی نیوزلند غنی شده است.

شکوفه پرتقال ORANGE BLOSSOM

عسل شکوفه پرتقال، که اغلب ترکیبی از منابع مرکبات است ، معمولاً به رنگ ملایم و با طعم ملایم و با رایحه تازه و طعم مرکبات سبک است. عسل شکوفه پرتقال در شمال کشور  که به عسل بهار نارنج معروف است تولید می شود.

گلهای وحشی WILDFLOWER

از عسل گل های وحشی اغلب برای توصیف عسل از منابع مختلف گل و نامشخص استفاده می شود.

کنترل رطوبت و رنگ عسل

رطوبت عسل

کنترل رطوبت و رنگ عسل، بخصوص میزان رطوبت عسل اهمیت زیادی از نظر انبارداری و سهولت مصرف آن دارد. معمولاً رطوبت مناسب عسل حدود ۱۷/۵ تا ۱۸/۵ درصد بوده ولی تا ۰/۵ درصد کم و زیاد آن از نظر مصرف کننده قابل قبول می باشد.

کم یا زیاد بودن رطوبت از این حدود باعث مشکلات عدیده ای خواهد شد. برای اندازه گیری رطوبت عسل وسایل و لوازم مختلفی وجود دارد که ساده ترین و مفیدترین آنها دستگاه رفرکتومتر عسل می باشد.

رنگ عسل

رنگ عسل برحسب نوع گیاهان مصرفی زنبور عسل از سفید تا کاملا تیره متفاوت است. البته رنگ عسل به عوامل مختلف دیگری از جمله مواد جامد، کلوئیدها و سایر ترکیبات عسل نیز بستگی دارد. در هر کشور یا منطقه رنگ متفاوتی از عسل ترجیح داده می شود.

لذا تولید کننده ترجیح می دهد عسل را در رنگهای مختلف و حتی المقدور با توجه به نوع گیاه مبدا، آن را به بازار عرضه کند. در کارخانه های تصفیه و بسته بندی عسل معمولا برای دستیابی به استانداردهای مشخص، انواع عسل را مخلوط کرده و می توانند رنگ موردنظر را در عسل به وجود آورند.

برای اندازه گیری رنگ عسل نیز دستگاه ها و وسایل متنوعی ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند. مهم ترین آنها دستگاه اندازه گیری رنگ موسوم به فاند می باشد. همچنین دستگاه دیگری که حاوی یک سری شیشه های رنگی استاندارد می باشد که هر شیشه رنگ مشخصی را شامل می شود.

رنگ

رنگ عسل با توجه به سرچشمه اصلی شهد از سفید روشن تا سیاه دگرگون است؛ بنابراین، آنچه به نادرست بین مردم شایع شده‌است که عسل زنبوران مادر (یعنی جمعیت زنبور عسل با ملکه مسن) تیره و غلیظ است، اما عسل زنبوران جوان (یعنی بچه کندوها)، روشن و رقیق است، پایه علمی ندارد. برای نمونه:

عسل اقاقیاسفید روشن مانند آب
عسل افرالیمویی
عسل اسپرسزرد طلایی
عسل انواع میوه‌هازرد متمایل به قهوه‌ای
عسل شبدر سرخزرد تمایل به قرمز
عسل زیرفونزرد متمایل به سبز
عسل گل قاصدزرد تیره
عسل نارونقهوه‌ای
عسل صنوبرسبز تیره تا سیاه
عسل آویشنقرمز رنگ
عسل مرکبات (بهارنارنج)زرد روشن

اغلب عسل‌هایی که رنگشان تیره است، از لحاظ املاح معدنی غنی‌تر می‌باشد.

نوع عسل:رنگ:
اقاقیاسفید
بهارنارنجزرد طلایی
جنگل‌های مازندرانزرد مایل به سبز
آویشنعقیقی قرمز
جنگل‌های کاج اروپاقهوه‌ای

کنترل مواد ناخالصی در عسل

 

وجود دانه های گرده گل و ذرات موم در عسل از مهم ترین عوامل ناخالصی هستند که نه تنها کیفیت ظاهری آن را کاهش می دهند بلکه عملا باعث تسریع در شکرک زدن عسل می شوند. ذرات موم باید در جریان تصفیه عسل و قبل از حرارت دادن زیاد، از آن خارج شوند.

دانه های گرده نیز به وسیله فیلترها و صافی مخصوصی، از عسل جدا می گردد. برای اندازه گیری میزان ذرات موم و دانه های گرده در عسل مقداری از نمونه عسل را به نسبت ۵۰/. درصد در آب حل کرده و پس از گرم کردن، آن را از دستگاه اندازه گیری مخصوصی عبور می دهند.

کنترل وجود ذرات متبلور یا شکرک زده در عسل

وجود ذرات متبلور یا شکرک در عسل یکی از مشکلاتی است که در رابطه با عسل مایع وجود دارد. این ذرات به تدریج باعث شکرک زدن عسل می گردند. گرچه ممکن است در ابتدا با چشم غیر مسلح نتوان به وجود این ذرات در غسل مایع پی برد ولی میتوان با استفاده از نورپلاریزه آنها را مشاهده کرد و درجه ی تراکم یا فراوانی آنها را در عسل تشخیص داد.

ماسک عسل

چگونگی استفاده از عسل در چهره شما می تواند به پوست شما کمک کند
فواید
نحوه استفاده
اثرات جانبی
چشم انداز
بررسی اجمالی

فواید استفاده از عسل برای صورت
عسل خام مملو از مؤلفه هایی است که برای پوست شما مفید است ، به خصوص اگر پوست پوستی آکنه یا خود ایمنی مانند اگزما یا پسوریازیس دارید. حتی رشد بیش از حد کاندیدا ممکن است با استفاده از عسل بر روی پوست شما کنترل شود.

عسل خام به تعادل باکتری های موجود در پوست شما کمک می کند ، و این باعث می شود محصول خوبی برای آکنه باشد. عسل مانوکا به عنوان یک محصول ضد آکنه مورد مطالعه قرار گرفته است و به نظر می رسد که از سایر محصولات محبوب بسیار مؤثر است.

عسل روند بهبودی سلولهای پوست شما را تسریع می کند. اگر لکه های پوستی دارید و یا شیوع آن اگزما وجود دارد ، عسل که غیرقابل تصفیه است می تواند بهبودی را بهبود بخشد و التهاب را کاهش دهد عسل مانوکا به اندازه کافی در بهبود زخم ها مؤثر است که اکنون توسط پزشکان در مراحل بالینی مورد استفاده قرار می گیرد.

عسل خام همچنین یک لایه بردار طبیعی است ، به این معنی که استفاده از آن روی صورت شما باعث خشک شدن پوست های خشک و کسل کننده می شود و سلول های جدید پوست زیر آن را نشان می دهد.

عسل برای شرایط مزمن پوستی را می توان با خمیر ، بدون لکه و یا با ماسک صورت که چند دقیقه در آن باقی مانده است ، درمان کرد.

همیشه محصولات جدیدی را روی ناحیه کوچکی از پوست خود آزمایش کنید که حداقل از نظر ظاهری حساسیت نشان می دهد یا خیر.

قبل از خوابیدن حتماً هر عسل را از صورت خود جدا کنید. عسل باقیمانده روی صورت شما می تواند گرد و غبار و بقایای دیگر را به خود جلب کند ، که می تواند یک شکستگی در پوست ایجاد کند

ساختایران
درجه+A
بسته بندیشیشه ای

13 محصول دیگر در همین شاخه

مقایسه